وبلاگ خبری نور ایمان

مجید مجیدی در گفت‌وگو با فارس خبر داد؛
فیلمبرداری فیلم سینمایی «محمد(ص)» در عسلویه ادامه دارد

خبرگزاری فارس: مجید مجیدی گفت: فیلمبرداری فیلم سینمایی «محمد(ص)»تا یک ماه دیگر در روستای ده نو عسلویه ادامه دارد.

خبرگزاری فارس: فیلمبرداری فیلم سینمایی «محمد(ص)» در عسلویه ادامه دارد

«مجید مجیدی» امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه «از صدر اسلام تا بیداری اسلامی» در روستای فقیه حسنان دشتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دشتی اظهار داشت: تا یک ماه دیگر فیلمبرداری این فیلم در روستای ده نو عسلویه ادامه دارد و امروز به خاطر تعطیلی فیلمبرداری برای بازدید به این نمایشگاه آمدم.

مشروح گفت‌وگو را در سرویس استان‌ها خبرگزاری فارس بخوانید.

انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000823


یادداشت//محمد فرهاد کلینی
چرایی موفقیت حزب کمونیست روسیه در انتخابات دومای روسیه

خبرگزاری فارس: یک کارشناس ارشد مسایل استراتژیک در گزارشی به بررسی انتخابات دومای روسیه و دلایل پیروزی حزب کمونیست پرداخته است.

خبرگزاری فارس: چرایی موفقیت حزب کمونیست روسیه در انتخابات دومای روسیه

به گزارش فارس، سرانجام نتایج نهایی انتخابات روسیه اعلام شد و اگرچه مخالفت برخی از جناح های سیاسی و همچنین مخالفین پوتین فریاد هنوز کم و بیش ادامه دارد و قرار است  معترضین طی هفته جاری باز به تظاهرات بپردارند لیکن با توجه به انگشت اتهام پوتین نخست وزیر روسیه بر علیه امریکا و وزیر خارجه امریکا وهمچنین تکرار آن توسط اقای لاورف وزیر خارجه روسیه در طی اجلاس مشترک ناتو و روسیه بنظر می رسد که راه هرگونه تجدید نظر احتمالی کاملا بسته خواهد بود.

در نگاه ولادیمیر ریژکف ازجریان راست روسیه این انتخابات از بدترین نوع انتخابات بعد از فروپاشی اتحاد شوروی بود و کماکان براین موضع خود اصرار می ورزد واین طبیعی است که امریکا با توجه به وضعیت رقابت خود با روسیه تلاش جدیدی را برای به انزوا ودرون گرا کردن روسیه را در دستور کار خود داشته باشد و پوتین نیز انقدر احساسی نیست که بدو ن دلیل از دخالت امریکا سخن بگوید زیرا به هرحال کرملین وزن و ارزش تمام کلمات را اندازه گیری می کند.

بر طبق آخرین اطلاعیه کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه  60,21  افراد واجد شرایط در انتخابات دومای روسیه در این دوره شرکت کرده اند که نسبت به برگزاری انتخابات دوره پنجم دوما در سال 2007 میلادی، 60/3 درصد کاهش یافته است. البته برطبق برخی از نظر سنجی ها در قبل از برگزاری انتخابات احتما ل شرکت افراد واجد شرایط در حدود 50 الی 55 درصد تخمین زده می شد و بدرستی معلوم نبود که بالاخره از قشر 50 درصدی خاموش در روسیه چند در صد در آخرین لحظات تصمیم خود را تغییر خواهند داد.

در ششمین انتخابات پارلمانی روسیه حزب روسیه واحد در حدود 49 درصد یعنی برابر با 238 کرسی را از ان خود کرد که بیانگر ریزش جدی هواداران اجتماعی این حزب میباشد و از طرف دیگر کمونیست های روسیه موفق شدند تا شرایط خود را بهتر از گذشته و با 19 در صد آرا عملا 92 کرسی را بدست آورند. این رویکرد اجتماعی به جریان چپ روسیه قابل توجه است زیرا با توجه به آرا حزب روسیه عادل که 13 در صد آرا یعنی 64 کرسی قابل توجه است و عملا با در نظر گرفتن مواضع شیه سوسیالیست حزب روسیه عادل بیانگر رشد ایده چپ و تا حدودی ناسیونالست در روسیه و کاهش موقعیت جریان مرکز گرا و همچنین جریان راست سیاسی است.

بطور کلی شرق روسیه در برابر غرب روسیه در حوزه طرفداران جریان چپ قرار دارد. کمونیست ها که در گذشته  56 کرسی داشتند اکنون نزدیک به  75 درصد وضعیت خود را نسبت به قبل بهبود بخشیده اند و اغراق نیست که حزب کمونیست روسیه را فاتح بی چون وچرای انتخابات 2011 دوما نامید اگرچه که این حزب نیز نسبت به برگزاری انتخابات از دولت انتقاد نمود.

حوزه اسیایی روسیه احساس بی مهری از مرکز دارد ولی تظاهرات موجود برعلیه دولت روسیه متمرکز بر مسکو و سن پترزبورگ است همان نقطه سیاسی که بصورت سنتی در اختیار "تیم سیاسی سن پترز بورگ و اقای پوتین"  بحساب میآید. به عقیده دیمیتری بابیچ مفسر ریا نووستی  بخشی از جامعه روسیه که در انتخابات شرکت نکرده است احساس می کند که توسط دولت نادیده گرفته شده است وبرخی از جامعه شناسان روسی به این سوال رسیده اند که چگونه است که سیستم سیاسی موجود بعد از فروپاشی شوروی نمی تواند مشارکت تکثرگرا تولید کند و ضروری است تا رهبران سیاسی روسیه به این گسل خاموش توجه جدی داشته باشند.

اکنون بایستی دید که آن بخشی که بسمت جریان چپ سوق پیدا کرده اند از حوزه و سبد حزب روسیه واحد کنده شده اند ویا اینکه بخش عمده ای از طرفداران حزب روسیه واحد به جریان خاموش روسیه پیوسته اند و افزایش محبوبیت جریان چپ روسیه ناشی از فعال کردن بخشی از جریان 40 درصدی خاموش روسیه است.

در طی سالیان اخیر با توجه به شرایط و نوع سیستم اقتصادی روسیه عملا حرب بی نام فقیران و درماندگان اجتماعی در روسیه شکل گرفته است و اگرچه قدرت سازماندهی فعال ندارد لیکن از شرایط انتخاباتی روسیه سود جسته و قصد دارد که حقوق وجایگاه خود را معرفی و آشکار سازد.

حزب کمونیست روسیه با شعار های سنتی عملا  خود را بعنوان بدیل سیاسی معرفی کرده است  و توانسته است تا حدودی بارقه امید برای تغییر شرایط را برای این قشر از جامعه روسیه پدید اورد در این خصوص جالب است که به نظرات الکسی چادائف رئیس سابق بخش سیاسی کمیته مرکزی روسیه واحد توجه کرد که با صراحت اعلام می کند در گذشته این اخطار را به رهبران حزب روسیه واحد اعلام کرده بود که مردم در حال جدایی و فاصله گرفتن از حزب روسیه واحد هستند.

ولی حساب حزب روسیه واحد با شخص پوتین متفاوت است و مردم روسیه و حتی احزاب سیاسی روسیه نیز این تفاوت را درک می کنند. اکنون بایستی دید که حزب روسیه واحد چگونه ائتلاف سیاسی را معنا می کند. چپ روسیه که پشت درب های کرملین خیمه زده است کماکان در اپوزیسیون باقی می ماند یا  شریک شرایط جدید با حزب روسیه واحد می شود. ایا پوتین که شاهد بازی آشکار غرب با تحولات روسیه است با ائتلاف جدید با کمونیست های روسیه به غرب پاسخ خواهد داد و نگرانی انها را از سخت شدن مواضع روسیه بیمناک خواهد کرد ویا اینکه کماکان غرب را تسلیم ابهام و امتیازگیری و کشیدن مواضع غرب به ناچاری و درک اجباری دعوت خواهد کرد.

یادداشت: محمد فرهاد کلینی
کارشناس ارشد مسائل استراتژیک

انتهای پیام/صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000831


/اخبار فرهنگسرای قرآن/
برگزاری چهارمین نشست قرآن و زندگی/ NLP و ارتقای فرهنگ خانواده‌ها

خبرگزاری فارس: حجت‌الاسلام زائری در چهارمین نشست قرآن و زندگی به بیان ارتباط صحیح جوانان با یک‌دیگر، نقش و جایگاه اصول معنوی در زندگی جوانان و تکالیف خانواده در شکل‌گیری هویت دینی می‌پردازد.

خبرگزاری فارس: برگزاری چهارمین نشست قرآن و زندگی/ NLP و ارتقای فرهنگ خانواده‌ها

به گزاش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای قرآن، یاسر استادحسین کارشناس برنامه ریزی فرهنگسرای قرآن از برگزاری چهارمین نشست قرآن و زندگی در فرهنگ سرای قرآن خبر داد و اظهار داشت: این فرهنگسرا در فصل پاییز اقدام به برگزاری سلسله نشست های تربیت قرآنی با عنوان قرآن و زندگی کرده است که سه جلسه آن با حضور مجتبی حورایی، غلامعلی افروز و فروغ نیلچی‌زاده برگزار شد.
وی عنوان کرد: در چهارمین جلسه این سلسله برنامه‌ها، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا زائری، روز چهارشنبه 23 آذرماه ساعت 15 در این مرکز حضور خواهند داشت.
استادحسین ادامه داد: حجت‌الاسلام زائری در این نشست پیرامون، ارتباط صحیح جوانان با یک‌دیگر، نقش و جایگاه اصول معنوی در زندگی جوانان و تکالیف خانواده در شکل گیری هویت دینی مطالبی را عنوان می‌کند.
کارشناس برنامه ریزی فرهنگسرای قرآن افزود: این نشست‌ها برای عموم همشهریان به صورت رایگان برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای شرکت در این جلسات می‌توانند به فرهنگسرای قرآن به نشانی: خیابان قزوین، نرسیده به میدان شمشیری، نبش خیابان شهید کاظمی مراجعه کنند. 
همچنین، پنجمین نشست قرآن و زندگی با حضور خانم دکتر فرهمند پور روز چهارشنبه 30 آذر 90 برگزار خواهد شد. 

*کارگاه کاربرد NLP در ارتقای سطح روابط خانواده‌ها 
  
این فرهنگسرا به منظور آشنایی بیشتر خانواده‌ها با مهارت‌های زندگی امروز، اقدام به برگزاری جلسات کارگاهی مهارت‌های زندگی کرده است.
در کارگاه این هفته، آشنایی و کاربرد NLP در ارتقاء سطح روابط مختلف خانوادگی، به خانواده های محله آموزش داده خواهد شد.
براساس این گزارش، استاد حسین اقبالی‌نسب به عنوان مدرس این جلسه ، روز دوشنبه 21 آذرماه ساعت 16 مطالب مهمی را برای جوانانی که قصد شروع زندگی مشترک را دارند و سایر عزیزان ارائه خواهد کرد. 
شرکت برای عموم علاقه‌مندان جهت استفاده از این کارگاه‌ها که به صورت رایگان برگزار می‌شود آزاد است.

*آغاز ثبت‌نام کلاس‌های فصل زمستان فرهنگسرای قرآن 

همچنین واحد آموزش فرهنگسرای قرآن از علاقه‌مندان برای شرکت در کلاسهای فصل زمستان این مرکز ثبت‌نام می‌کند. این کلاس‌ها با حضور اساتید و مربیان مجرب و در رشته‌های قرآنی؛ حفظ قرآن ویژه (خردسالان و بزرگسالان، حفظ جزء به جزء و حفظ کل) روخوانی، روان‌خوانی، فصیح‌خوانی و کارورزی فصیح‌خوانی، تجوید و کارورزی تجوید، صوت و لحن مقدماتی تا پیشرفته، ترجمه و تفسیر، تدبر در قرآن، احکام، مفاهیم قرآن و شرحی بر نهج‌البلاغه و نیز رشته‌های هنری خوشنویسی، طراحی، نقاشی رنگ روغن و آموزش رایانه و زبان انگلیسی برگزار می‌شود.
ثبت‌نام این دوره‌های آموزشی، از 20 آذرماه  شروع و آغاز کلاس‌ها سوم دی ماه 90 پیش بینی شده است.
عموم علاقه‌مندان برای  ثبت‌نام  می‌توانند همه روزه از ساعت 9 تا 17 به فرهنگسرای قرآن مراجعه کرده و یا به منظور کسب اطلاعات تخصصی از جزئیات دوره‌ها با شماره تلفن های 3- 55775141 تماس حاصل کنند.
انتهای پیام/کمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000758


واکنش شرکت سازنده پهپاد آمریکایی به شکار هواپیمایش

خبرگزاری فارس: در حالی که ایران در حال جداسازی قطعات این هواپیماهای بدون سرنشین رادار گریز باارزش می باشد، شرکت لاکهید سعی دارد تا بر این خسارت وارده سرپوش بگذارند.

خبرگزاری فارس: واکنش شرکت سازنده پهپاد آمریکایی به شکار هواپیمایش

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، مشرق نوشت: سایت وار این کانتکست (warincontext) در گزارشی به قلم پل وودوارد نوشت: همیشه زمانی که خبر اصلی اخبار یک خبر واقعی نیست کمی عجیب به نظر می رسد. هر چند که بخشی از کسب و کار روزنامه نگاری به نحوی کنترل اذهان می‌باشد -شناسایی چیزهایی که ما نباید خودمان را با فکر کردن در مورد آنها در معرض مشکل قرار دهیم.

این گزارش می‌افزاید: به محض این که ایران با افتخار اعلام کرد که هواپیماهای بدون سرنشین رادار گریز سنتینل RQ - 170 لاکهید را که از افغانستان به پرواز درآمده بود را فرود آورده است، جریانی از گزارشات در مورد نتایج بی ارزش و کم اهمیت این اقدام براه افتاد.متاسفانه حادثه بدی اتفاق افتاده است. در کل ایالات متحده یک هواپیمای بدون سرنشین را از دست داده است. چه کار باید کرد. بهتر است از این قضیه بگذریم چون ارزش فکر کردن ندارد.

لورن تامپسون، تحلیلگر سیاست‌های دفاع در موسسه لکسینگتون در آرلینگتون، ویرجینیا، چنین می‌گوید: "من فکر نمی کنم این اقدام به مثابه خنجر تیزی در قلب دموکراسی باشد. اطلاعات زیادی از این هواپیما در اختیارمقامات اطلاعاتی - نظامی قرار دارد."

کن سیلوراستاین از مجله هارپر، موسسه لکسینگتون را "آ‍ژانس تبلیغاتی مزدور صنایع دفاعی" خواند و من گمان میکنم بیانیه تامپسون در لس آنجلس تایمز برای اطمینان بخشی و آرام نمودن اوضاع منتشر گردید – نهایتا آن را باید به عنوان یک مشکل کنترلی محسوب کرد، چیزی که لاکهید مارتین و پنتاگون سعی دارند از دست دادن این هواپیمای بدون سر نشین را چنین تلقی نمایند.

ظاهرا باید این هواپیمای بدون سرنشین باید به مکانیزم خرابی امن، که آن را قادر می سازد تا در صورت بروز هرگونه مشکل فنی به سمت پایگاه برگشته و یا خود را منهدم نماید، مجهز بوده باشد.

تامپسون اظهار داشت که محتمل ترین دلیل بر این که سنتینل خود را منهدم ننموده و یا به پایگاه برنگشته این است که به دلیل نقص فنی گم شده است.

وی گفت:‌ "این بدان معناست که ایرانیان چیزی جز یک آهن پاره در اختیار ندارند - مشتی قطعات کوچک و آسیب دیده که با توجه به دانش فنی آنها چیز چندانی نمی توانند از آن بفهمند."

سوال این است: چرا زمانی که لس آنجلس تایمز به مقامات اطلاعاتی که اظهار می کنند ایران این هواپیمای بدون سرنشین را سالم فرود آورده است دسترسی دارند، از کسی مانند تامپسون نقل قول می نمایند؟

مقامات می‌گویند: "اتفاق ناگواری است - آنها همه چیز را خواهند فهمید" از نظر فناوری های سری هواپیما، "و چینی ها و یا روس ها نیز به آن دست خواهند یافت."

به نظر می رسد داستان واقعی همین است و یا حداقل بخش عمده‌ای از آن می‌باشد.

پس چرا اظهار نظر متخصص ناواردی مانند تامپسون را که به عنوان یک مشاور مزدور برای لاکهید مارتین کار می کند را منتشر می نمایید؟
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000837


بعد از غذا هفت کار ممنوع

بعد از غذا هفت کار ممنوع

خبرگزاری فارس: در میهمانی ها هنوز غذا تمام نشده چای جلوی میهمان می گذاریم چای می تواند محیط معده را اسیدی کند و تأثیر منفی بر مواد معدنی معده بگذارد بعد از غذا مایعات با نیم ساعت تا یک ساعت فاصله مصرف شود

خبرگزاری فارس: بعد از غذا هفت کار ممنوع

از نظر خیلی ها غذا خوردن در کنار خانواده در زندگی شلوغ امروزی کار لذت بخشی است و نه تنها ساعات زیبای را می آفریند بلکه قدمی به سوی زندگی سالم به حساب می آید فراموش نکنید که ساعات غذا خوردن اهمیت زیادی دارد ولی بسیاری از ما عادات اشتباهی داریم که بعد از غذا به آن می پردازیم ولی باید از انجام آن صرف نظر کنیم:

1- آب ننوشید: بلافاصله بعد از صرف غذا آب خوردن سبب رقیق شدن شیر معده می شود بنابراین بهتر است نیم ساعت قبل و بعد از غذا آب ننوشیم.

2- سیگار نکشید: به طور کلی سیگار نکشید. اما سیگار کشیدن بعد از غذا گناه نابخشودنی به حساب می آید. سیگار محیط معده را اسیدی می کند افراد سیگاری نیم ساعت بعد از غذا سیگار بکشند.

3- میوه نخورید: از عادات بد ما میوه خوردن بعد از صرف غذا است بهتر است نیم ساعت قبل و بعد از غذا میوه نخورید چون سبب نفخ معده می شود البته میوه پخته اشکالی ندارد.

4- حمام نکنید: حداقل نیم ساعت فاصله قرار دهید به ویژه حمام داغ توصیه نمی شود زیرا در جریان خون در اطراف معده اختلال ایجاد می کند و بر هضم غذا اثر منفی می گذارد.

5- راه نروید: حداقل نیم یا یک ساعت بعد از صرف غذا پیاده روی طولانی نکنید چون هضم غذا بهتر صورت می گیرد.

6- نخوابید: در مورد خوابیدن تأکید اکید می شود که حداقل 2 ساعت بعد از خوردن غذا انجام نشود بنابراین شام خوردن در آخر شب کار بسیار اشتباهی است.

7- چای ننوشید: در میهمانی ها هنوز غذا تمام نشده چای جلوی میهمان می گذاریم چای می تواند محیط معده را اسیدی کند و تأثیر منفی بر مواد معدنی معده بگذارد بعد از غذا مایعات با نیم ساعت تا یک ساعت فاصله مصرف شود.
 
منبع : فصلنامه عطش شماره 5
انتهای متن/
 
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000687


عصر حضور دوباره مسلمان ها در عرصه های دینی و دنیایی

خبرگزاری فارس: ریشه بسیاری از مشکلات و نا رسایی های کنونی جوامع اسلامی , معلول غیبت تاریخی و طولانی مسلمان ها در حوزه هایی است که قوام , قدرت و رفعت جایگاه عمومی جوامع کنونی , برخاسته از حضور جدی و فعال افراد آن جوامع در این حوزه ها می باشد.

خبرگزاری فارس: عصر حضور دوباره مسلمان ها در عرصه های دینی و دنیایی

یک اصل این است که انسان در هر عرصه و در هر حوزه ای از عرصه ها و حوزه های دنیایی و آخرتی غایب باشد , نباید در آن حوزه و عرصه ای که غایب است , انتظار سود , انتظار پیشرفت , انتظار شناخت و انتظارهای دیگر داشته باشد. مثلا کسی که به دانش و پژوهش بی اعتنا است و کلا در این عرصه غایب می باشد , هیچ وقت نباید انتظار پیشرفت در این حوزه داشته باشد و گمان کند بدون حضور فعال و جدی در زمینه دانش , می توان علامه و دانشمند شد و به پیشرفتی دست یافت . 
در سایر زمینه های مادی و معنوی نیز همین اصل , صادق و برقرار است و حضور و یاغیبت ما در هر عرصه ای , با بهره مندی و یا عدم بهره مندی ما در آن عرصه , پیوند دارد. این موضوع به قدری بدیهی است که هیچ کسی نمی تواند در آن شک داشته باشد و در این باره تناسبی مشاهده نکند.
مقدمه فوق را به این دلیل بیان کردیم که وارد این مبحث شویم که ریشه بسیاری از مشکلات و نا رسایی های کنونی جوامع اسلامی , معلول غیبت تاریخی و طولانی مسلمان ها در حوزه هایی است که قوام , قدرت و رفعت جایگاه عمومی جوامع کنونی , برخاسته از حضور جدی و فعال افراد آن جوامع در این حوزه ها می باشد. 
واقعیت تاریخی این است که تا زمانی که مسلمان ها نگرش جامع به اسلام داشتند و در عمل به تعالم اسلام , گزینشی رفتار نمی کردند. از هرجهت , پیشرو و سرور جهانیان بودند. اگر به دوره های طلایی و مشعشع تاریخ اسلام چشم بدوزیم , متوجه خواهیم شد که در آن دوره ها , مسلمان ها در همه حوزه ها حضور جدی و فعال داشتند و همین حضور جدی سبب شده بود که در همه زمینه ها , جلوتر از دیگران حرکت کنند و افتخار پیشگامی در جهان را داشته باشند.
در آن دوره ها , مسلمان ها از یک سو در امور معنوی و فرهنگی , پیشرو بودند و از سوی دیگر در سیاست و کشورداری و اداره جامعه حرف اول را می زدند , از یک سو در دانش های گوناگون , دیگران را مبهوت پیشرفت خود کرده بودند و از سوی دیگر در امور نظامی و تسلط بر نقاط کلیدی جهان , دیگران به گرد پایشان هم نمی رسیدند. در آن دوره ها , مسلمان ها عملا ثابت کرده بودند که اسلام برتر است و به همین دلیل , جوامع اسلامی نیز از هر نظر بر دیگر جوامع برتری دارد.
سیر نزولی و عقب ماندگی جوامع اسلامی از زمانی آغاز شد که مسلمان ها در عمل به تعالیم اسلام, جامع نگری را به تدریج از دست دادند و اسلام و رفتار اسلامی و دینی را به برخی از جنبه ها و سیماهای دینی منحصر کردند.
به عبارت دیگر , مسلمان ها وظیفه خود را که حضور فعال و جدی در همه عرصه های دینی و دنیوی است , کنار نهادند و صرفا به ارتباط شخصی خود با خدا و عبادت که آن هم با ضعف ها و سطحی نگری ها و انحرافاتی همراه بود , مشغول شدند. در پی این رویکرد بود که مسلمان ها به تدریج از عرصه های سیاسی , حکومتی , اجتماعی , علمی , اقتصادی و بسیاری از عرصه های دیگر خارج شدند و میدان را برای دیگران خالی نمودند. دشمنان دیرینه مسلمانان (غربی ها) نیز از عدم حضور مسلمانان با مسرت استقبال و استفاده کردند و به تدریج در بسیاری عرصه ها از مسلمانان جلو افتادند. دشمنان اسلام بعد از آن که خود را در عرصه های مختلف از مسلمان ها جلوتر دیدند , آرام آرام به فکر تسلط برجهان اسلام افتادند. بدین ترتیب , دوره استعمار و هجوم غربی ها به جوامع اسلامی آغاز شد. با آغاز این دوره , مسلمان ها که هنوز در خواب و بی خبری به سر می بردند , به جای اینکه به خود آیند , در حالت حیرت و سرگردانی , خود را باختند و گمان کردند جلو افتادن غربی ها در امور دنیوی , به معنای جلو بودن آن ها در عرصه فرهنگی , فکری , رفتارها و آداب اجتماعی و... نیز می باشد. این ذهنیت , سبب شد که مسلمان ها از یک سو تحت سلطه سیاسی و استعماری آن ها قرار گیرند و از سوی دیگر , با تقلید از فرهنگ و آداب و رفتارهای اجتماعی غربی ها , که فرهنگ بسیار سازنده و متعالی خود و به آداب و رفتارهای اجتماعی منبعث از این فرهنگ , بی اعتنایی و یا کم اعتنایی نمایند بالاخره , در میان جوامع اسلامی . انبوهی افراد متاثر از فرهنگ غرب به وجود آمد که بسیاری از آن هاحتی نادانسته و جاهلانه , روز به روز در تطبیق رفتار و ظواهر خود با فرهنگ غرب و همچنین در تطبیق ذهنیت و ذائقه های مختلف خود با فرهنگ غرب , می کوشیدند. 
مسلمانانی که در برابر غرب , خود را باخته و حیران بودند , به این موضوع توجه نداشتند که علت ترقی غربی ها و دلیل پیشرفت دشمنان تاریخی مسلمانان , قوت و استعداد و توانایی های دشمنان نیست . بلکه سستی ها و غیبت مسلمانان در عرصه های مختلف است که سبب بدبختی ها و پسروی های آن ها شده است . البته در میان مسلمانان عده هوشیاری بودند که به ریشه مشکلات واقف بودند. تلاش های طولانی همین عده بود که به تدریج , موج بیداری در جوامع اسلامی را پدید آورد و در اثر گذشت زمان , جهان اسلام از نظر میزان بیداری و شناختن ضرورت های زمان خود و پی بردن به وجوب حضور در عرصه های مختلف , به مرحله ای که اکنون در آن واقع شده ایم , رسید.
در همین جا به این نکته مهم باید اشاره کنیم که غایب شدن و پا کشیدن مسلمان ها از صحنه های حساس و بااهمیت زندگی دینی و دنیایی و پدید آمدن کرختی در میان آن ها , دارای علل و عوامل متعددی است که در این مجال اشاره به علل مذکور نیست . ولی باید گفت که رواج و رخنه روحیه صوفی گری و پدیدآمدن موج تصوف که مردم را به انزوا و دوری از عرصه های زندگی دعوت می کرد و بهترین مسلمان را گوشه گیرترین , کرخت ترین , به خود مشغول ترین و بی اعتناترین فرد نسبت به عرصه های پرتکاپوی سیاسی , اقتصادی , دینی , فرهنگی و علمی و... معرفی می نمود , از علل بسیار مهم غایب شدن تدریجی انبوهی از مسلمان ها در عرصه های مختلف در طول دوره غفلت و کرختی مسلمان ها می باشد. چیزی که امروز هم که مسلمان ها تا حدود زیادی به تکاپو افتاده اند , برخی افراد و برخی کانون های مشکوک در ترویج این روحیه (روحیه صوفی گری ) , هم در سطح جهان اسلام و هم در حوزه داخلی میهن ما می کوشند. بعنوان مثال , روزنامه ای تصویر مراسم سماع صوفیان و درویشان را در ابعاد 20 در 20 در پیشانی صفحه اول خود چاپ می کند , همچنین شخصی مثل حسین نصر در نوشته ها و گفت وگوهای خود در سطح جهان و ایران , به ترویج و تعریف از صوفیان و باورهای آن ها می پردازد و تحت عنوان بیان فرهنگ اسلامی , فرهنگ و باورها و روحیات صوفیانه را که ناسازگار با فرهنگ ناب و پرتکاپو و جامع نگر اسلامی است , مطرح می نماید.
گرچه در تاریخ معاصر جهان اسلام , عالمان و آگاهانی به پاخاستند تا اندیشه و رفتار مسلمان ها را اصلاح کنند و آن را به رفتار و اندیشه ناب اسلامی نزدیک نمایند و باردیگر , مسلمان ها را در عرصه ها مختلف سیاسی , اجتماعی , علمی و... فعال و حاضر کنند , ولی یقینا سهم امام خمینی (ره ) در این زمینه , بسیار افزون تر از دیگران می باشد. امام خمینی (ره ) با مبارزات گسترده , طولانی و شورانگیز خود توانست ذهنیت و رفتار مسلمان ها را به طور کلی دگرگون سازد و ضرورت حضور آن ها را در عرصه های مختلف , به خوبی تبیین نماید.
امام خمینی (ره ) به طور آشکار و بیانی صریح به مسلمانان هشدار و انذار داد که مسلمان خوب و کیفی , کسی نیست که خود را محصور در کنجی نماید و بدون اعتنا به ضروریات زمان و بدون حضور در عرصه های پرتکاپوی زندگی دنیوی و اخروی و بدون توجه به سیاست , حکومت , اقتصاد , علم و... منحصرا به عبادت بپردازد و تسبیح در دست بگیرد و در کنج مسجد صرفا به ذکرگویی مشغول شود, و آن گاه گمان کند که ادای تکلیف می نماید و...

امام خمینی (ره ) دراین باره چنین می فرماید :
این طور نیست که آدم خوب , کسی باشد که در کنار نشسته باشد و تسبیحی دست بگیرد و در مسجد ذکر بگوید. اگر انسان خوب این گونه بود , حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت امیر مومنان هم این کار را می کردند. ما ندیدیم درتاریخ کسی گفته باشد رسول اکرم و امیر مومنان در جایی از صحنه کناره گیری کنند و در مسجد بنشینند و ذکر بگویند , بلکه برعکس , در همه جا حضور داشتند و در صحنه بودند . (1 ) 
سخن امام خمینی به روشنی این معنا را بازگو می نماید که معیار سنجش یک مسلمانی که می خواهد راه خدا را برود و تکالیف دینی خود را انجام دهد , این نیست که تک بعدی باشد و تکالیف و وظایف مسلمانی را در ذکر و عبادت محدود نماید , بلکه مسلمان خوب کسی است که در همه عرصه ها حضور فعال و تاثیرگذار داشته باشد و دقیقا به سیره پیشوایان معصوم تاسی نماید و از کرختی و محروم کردن خود از حضور در عرصه های مهم , کاملا بپرهیزد.
مطلوب دشمنان اسلام این است که مسلمانان مثل آن دوره بی خبری و غفلت , همچنان در غفلت بمانند و در عرصه های مختلف حضور نیابند. بنابراین , وقوع انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی که زمینه حضور مسلمان (به ویژه در ایران ) را در همه زمینه ها مهیا کرد , خواب غربی ها را آشفته نمود و آن ها شدیدا احساس خطر نمودند. از همین جا بود که دشمنی غربی ها با ایران شکل گرفت و آن ها از هر فرصتی استفاده کردند تا به مسلمان ها (به ویژه مسلمانان ایرانی ) اجازه ورود به عرصه های مختلف را ندهند. بنابراین , هم اکنون یکی از علل مهم فتنه گری های غربی ها علیه مسلمانان این است که آن ها نمی خواهند حضور جدی و فعال مسلمان ها در عرصه های مهم سیاسی , علمی , نظامی و... را بپذیرند. نمونه روشن این موضوع در همین ایام , بسیج شدن همه غربی ها و تلاش همه سران استکبار غرب برای جلوگیری از حضور ایران در عرصه دانش هسته ای است . اما آنچه مسلم می باشد , این است که اکنون اندیشه امام خمینی در فعال نمودن مسلمان ها در عرصه های مختلف , عملا به بار نشسته و اکنون عصر حضور مسلمان است . یقینا اگر مسلمانان بدون توجه به کینه توزی های دشمنان جهانی اسلام , همچنان به حضور خود در همه عرصه ها شدت ببخشند و همچنان بکوشند به اندیشه های امام خمینی جامه عمل بپوشانند , عصر حضور آن ها با سیادت و سعادت جوامع اسلامی قرین خواهد شد. منتها پیمودن این راه بزرگ , از مشقت ها و دشمنی ها خالی نیست و جهان اسلام باید با اتحاد و اتفاق خود این راه را بپیماید تا فردایی درخشان داشته باشد.

امام خمینی :
این طور نیست که آدم خوب , کسی باشد که در کنار نشسته باشد و تسبیحی دست بگیردو در مسجد ذکر بگوید. اگر انسان خوب این گونه بود , حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت امیر مومنان هم این کار را می کردند. ما ندیدیم در تاریخ کسی گفته باشد رسول اکرم و امیر مومنان در جایی از صحنه کناره گیری کنند و در مسجد بنشینند و ذکر بگویند , بلکه برعکس , در همه جا حضور داشتند و در صحنه بودند.
یکی از علل مهم غایب شدن و پاکشیدن مسلمان ها از صحنه های حساس و با اهمیت زندگی دینی و دنیایی , رخنه روحیه صوفی گری و پدیدآمدن موج تصوف در میان جوامع اسلامی بود , چیزی که امروز هم که مسلمانان ها تا حدودی به تکاپو افتاده اند , برخی افراد و برخی کانون های مشکوک در ترویج این روحیه , هم در سطح جهان اسلام و هم در حوزه داخلی میهن ما می کوشند و حتی تصویر مراسم سماع صوفیان را در ابعاد 20 در 20 در پیشانی صفحه اول روزنامه ها چاپ می کنند
تا زمانی که مسلمان ها نگرش جامع به اسلام داشتند و در عمل به تعالیم اسلام , گزینشی رفتار نمی کردند , از هر جهت , پیشرو و سرور جهانیان بودند. سیر نزولی و عقب ماندگی جوامع اسلامی از زمانی آغاز شد که مسلمان ها در عمل به تعالیم اسلام , جامع نگری را به تدریج تاز دست دادند و رفتار اسلامی و دینی را فقط به برخی از جنبه ها و سیماهای دینی منحصر کردند
===================
ماخذ :
1 ـ صحیفه امام , جلد 17 , ص 107
نویسنده : علی معصومی (وزوایی )
منبع : بنیاد اندیشه اسلامی

انتها پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000695


در جلسه امروز این نهاد صورت گرفت؛
تجلیل مجمع تشخیص مصحلت نظام از پیروزی اخیر کشورمان در جنگ اطلاعاتی با آمریکا

خبرگزاری فارس: بررسی سیاست‌‌های کلی نظام درباره حضور در سازمان‌های بین المللی با نهایی شدن ۱۰ بند آن در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، پایان یافت.

خبرگزاری فارس: تجلیل مجمع تشخیص مصحلت نظام از پیروزی اخیر کشورمان در جنگ اطلاعاتی با آمریکا

به گزارش خبرگزاری فارس، در ابتدای جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گزارشی از نحوه به کنترل درآوردن هواپیمای فوق مدرن بدون سرنشین جاسوسی آمریکا توسط نیروهای مسلح کشورمان به اطلاع اعضا رساند.
 
در این جلسه اقدام پیروزمندانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در عرصه جنگ الکترونیکی با دشمنان نظام، مورد تقدیر و تشکر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.

سپس جلسه وارد دستور شد و با حضور اکثریت اعضا، رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و نماینده وزارت اطلاعات، سیاست‌های پیشنهادی کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه موارد ذیل درخصوص حضور کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی به تصویب رسید:

- تقویت دیپلماسی اقتصادی و پولی در جهت تأثیرگذاری بر روندهای حاکم بر نظام پولی، مالی و سرمایه‌گذاری جهان با مشارکت فعال و جمعی کشورهای اسلامی و همسو در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و تأمین استقلال نسبی پولی، مالی و سرمایه‌گذاری کشورهای اسلامی و همسو

- استفاده از فرصت‌ها و مزیت‌های نظام تجارت بین‌المللی و هدایت روند مذاکرات الحاق به سازمان تجارت جهانی در ابعاد تجاری، فنی و سیاسی با اخذ حداکثر امتیازات و کمترین آثار و تبعات منفی برای کشور

- تعامل مؤثر با نهادها و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط جهت پیشگیری از اعمال محدودیت‌ها و تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور و خنثی سازی پیامدهای ناشی از آن

- تبیین، ترویج و حمایت از حقوق بشر اسلامی و تثبیت آن در افکار عمومی جهان و نهادهای بین‌الملل با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ملی و کشورها و سازمان‌های اسلامی و با توجه به اصل تنوع فرهنگ ملل

- اتخاذ دیپلماسی فعال جهت مقابله با ابزاری شدن موضوع حقوق بشر و سوءاستفاده سیاسی از آن و پیگیری موارد نقض حقوق بشر در جهان به ویژه در کشورهایی که در موضوع حقوق بشر براساس معیارهای دوگانه عمل می‌کنند، در سطح افکار عمومی و سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی

- حمایت از خلع سلاح کشتار جمعی (هسته‌ای، شیمیایی، میکروبی) به ویژه در منطقه خاورمیانه، مبارزه با تروریسم و جنایات سازمان‌یافته با بهره‌گیری مناسب از افکار عمومی و سازوکارهای بین‌المللی

- حضور فعال و مؤثر در عرصه‌های رسانه‌ای بین‌المللی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های آنها به ویژه کشورهای همسو و اسلامی با هدف شکستن انحصار رسانه‌ای نظام سلطه در سطح جهان

- تعامل با اشخاص حقیقی و سازمان‌های غیردولتی مؤثر در سطح جهان و اتخاذ تدابیر مناسب جهت بهره‌گیری از ظرفیت‌های آنان برای تأثیرگذاری بر معادلات بین‌المللی و تحقق این سیاست‌ها

- ارتقای ظرفیت و اصلاح ساختاری و کارکردی دستگاه‌های ذیربط دولتی و غیردولتی برای تحقق سیاست‌های فوق.

لازم به ذکر است؛ این سیاست‌ها جهت تأیید نهایی خدمت رهبری معظم انقلاب تقدیم خواهد شد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000373


برای 30 آذر؛
49 هزار سهامدار توسعه معادن و فلزات به مجمع فوق العاده دعوت شدند

خبرگزاری فارس: 49 هزار سهامدار سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به مجمع فوق العاده 30 آذر دعوت شدند تا در مورد افزایش سرمایه بیش از460 میلیارد تومانی این شرکت بورسی تصمیم گیری کنند.

خبرگزاری فارس: 49 هزار سهامدار توسعه معادن و فلزات به مجمع فوق العاده دعوت شدند

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات که از جمله مالکان اصلی شرکت های معدنی و فلزی بشمار می رود و از 24 مهر ماه تاکنون به دلیل چالش جدید برای شرکت های معدنی با توقف نماد معاملاتی روبرو است، زمان و مکان برگزاری مجمع فوق العاده را به بیش از 49 هزار سهامدار خود اعلام کرد.

این شرکت 189 میلیارد تومانی که اخیرا" مجوز افزایش سرمایه بیش از460 میلیارد تومانی را دریافت کرده، ساعت 10 صبح روز چهار شنبه مورخ 30 آذر ماه در مجموعه فرهنگی و ورزشی وزارت کار واقع در تهران ، خیابان ولیعصر ، نرسیده به چهارراه پارک وی مجمع فوق العاده ایی را برگزار خواهد کرد.

این افزایش سرمایه از محل سود انباشته بیش از 378 میلیارد تومانی و مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی حدود 82 میلیارد تومانی تامین خواهد شد. هدف از این افزایش سرمایه هم اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج سرمایه ای صورت گرفته به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر، جبران مخارج بخشی از سرمایه گذاری های بلندمدت انجام شده در شرکت های سرمایه پذیر و جبران پیش پرداخت های صورت گرفته در سال جاری به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر است .
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000684


سید الشهداء (ع) از منظر اهل سنت

سید الشهداء (ع) از منظر اهل سنت

خبرگزاری فارس: قیام امام حسین (ع) و وقایع مربوط به آن، مسئله مورد توجهی از جانب بزرگان اهل سنت بوده و از همین رو اکثر قریب به اتفاق محدثین، مورخین و بزرگان اهل سنت در آثار خود به آن پرداخته اند. زمینه های دور و نزدیک این واقعه و چگونگی وقوع قیام عاشورا و رخدادهای پس از آن از جمله مسائلی بوده که مورد توجه قرار گرفته اند.

خبرگزاری فارس: سید الشهداء (ع) از منظر اهل سنت

اهل بیت پیامبر (ص) از جمله شخصیت هایی بوده اند که همواره در طول تاریخ اسلام نقش مهم و چشمگیری از خود بر جای گذاشته اند؛ بیانات فراوانی که از جانب علمای مذاهب مختلف اسلامی نقل شده مؤید این مطلب است. شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) همواره به عنوان نمونه ای از یک بانوی اسلامی مطرح بوده ؛ عدالت امیرالمومنین (ع) زبانزد خاص و عام بوده و سیره حسنین (ع) تحت عنوان دو ریحانه پیامبر اسلام (ص) و سروران جوانان بهشتی همواره مورد توجه بوده است. در این بین چهره ای که بیشتر به عنوان نمادی برای مقابله با ظلم مطرح گشته، شخصیت سید الشهداء (ع) بوده است. قیام عظیم وی بر ضد طاغوت زمان خویش، در طول تاریخ مورد تمسک بسیاری از افراد گشته که بر ضد ظلم و ستم قیام کرده اند. در این نوشتار تلاش بر این است که به
گوشه ای از فضایل و مناقب سید الشهداء (ع) که توسط علمای اهل سنت نقل شده، اشاره گردد؛
بخش اول - فضایل سید الشهداء (ع) در ذیل روایات فضایل اهل بیت (ع):
روایات فراوانی توسط بزرگان اهل سنت پیرامون فضایل امیر المومنین (ع)، صدیقه کبری(س) و حسنین(ع) نقل شده است. معمولاً در کتب حدیثی محدثان اهل سنت، بابی تحت عنوان «باب مناقب اهل بیت النبی» در نظر گرفته شده و در آن به ذکر فضایل ایشان پرداخته شده است. ‏نزول آیه تطهیر یکی از مواردی است که پیرامون فضایل اهل کساء نقل شده است. ‏نزول آیه مباهله نیز یکی از فضایل مبرز و مهمی است که پیرامون اهل بیت پیامبر(ص) نقل شده است. ‏با توجه به دو واقعه مربوط به آیه تطهیر و آیه مباهله، مصادیق اهل بیت پیامبر(ص) به روشنی مشخص می گردد و جای تردیدی باقی نمی ماند که اهل بیت پیامبر(ص) کسانی جز امیرالمومنین و صدیقه کبری و حسنین (ع) نمی باشند و پیامبر (ص) در مورد اینان فرمود: اگر مردی در بین رکن و مقام مستقر گردد و در آنجا نماز بخواند و روزه بگیرد و سپس خدا را در حالی ملاقات کند که بغض اهل بیت محمد را در دل داشته باشد، داخل آتش می گردد ( مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری،ج3،ص161). اینان یکی از دو ثقل گرانبهای پیامبر(ص) هستند که در روز غدیر خم در مورد ایشان فرمود: ای مردم ! آگاه باشید، من نیز بشری هستم و نزدیک است که دعوت فرستاده پروردگارم را اجابت کنم ولی در میان شما دو ثقل گرانبها را به امانت می گذارم؛ اول کتاب خدا و دوم اهل بیتم هستند، خدا را به یاد شما می آورم در باره اهل بیتم، خدا را به یاد شما می آورم در باره اهل بیتم، خدا را به یاد شما می آورم در باره اهل بیتم (صحیح، مسلم، ص 1008). حب ایشان پاداشی بسیار عظیم دارد به طوری که در حدیثی آمده، پیامبر(ص) دست حسنین (ع) را گرفت و سپس فرمود: هر کس مرا دوست داشته باشد و این دو (حسن و حسین) و پدر و مادرشان را نیز دوست بدارد در روز قیامت همراه من، در مقام و جایگاه من خواهد بود ( سنن، ترمذی،ص1422 ).‏‏
بخش دوم - روایات وارده پیرامون فضایل
حسنین (ع):‏
در منابع روایی اهل سنت معمولاً مناقب امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در یک باب و تحت یک عنوان آورده
می شود؛ علت این امر آن است که بسیاری از احادیثی که از پیامبر (ص) در مورد حسنین( ع) نقل شده، مناقب هر دوی ایشان را شامل می گردد و جدا کردن تعدادی از فضایل این دو امام از یکدیگر غیر ممکن می باشد، به همین دلیل عموماً یک باب تحت عنوان مناقب حسنین(ع) در نظر گرفته می شود و مناقب ایشان در آنجا ذکر می گردد. با این حال احادیثی نیز موجود هستند که منحصراً حاوی فضایل سید الشهداء(ع) می باشد که در این بخش به هر دو دسته از موارد مذکور اشاره می گردد.‏ حاکم نیشابوری در مستدرک از ابوهریره نقل کرده که روزی رسول
خدا (ص) به همراه حسن و حسین از خانه بیرون آمد. وی گاهی حسن را بر گردن خود سوار می کرد و می بوسید و گاهی حسین را، تا اینکه به نزد ما رسید. سپس مردی به وی عرض کرد: یا رسول الله! این دو را دوست داری؟ پیامبر(ص) فرمود: بله، هر که این دو را دوست بدارد مرا دوست داشته و هر که به این دو بغض و کینه بورزد به من بغض داشته است (مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری،ج3،ص182). ‏
پیامبر (ص) همان گونه که با گفتار خود بر مقام والای حسنین (ع) تأکید می کرد، با عمل خود نیز آن را تکمیل می فرمود و به گونه ای با دو نوه خویش رفتار می کرد که همگان بر جلالت شأن ایشان آگاه شوند. شداد بن هاد، صحابی پیامبر(ص) نقل کرده که روزی رسول خدا (ص) برای نماز ظهر یا عصر به همراه یکی از دو فرزندش حسن یا حسین آمد، سپس به امامت نماز ایستاد و کودک را در سمت راست خویش بر زمین گذاشت. هنگامی که به سجده رفت، سجده ای بسیار طولانی بجا آورد، من از سجده بلند شدم و دیدم رسول خدا (ص) در سجده است و کودک بر پشت وی سوار است، پس دوباره به سجده برگشتم. هنگامی که نماز تمام شد مردم گفتند: یا رسول الله! طوری در نمازت سجده را بجا آوردی که تا به حال سابقه نداشته است. آیا به چیزی مأمور گشته ای و یا وحی‌ای بر تو نازل شده است؟ پیامبر (ص) فرمود: هیچ کدام از این موارد نیست بلکه فرزندم بر پشت من سوار بود و من کراهت داشتم که او را پایین آورم. به همین علت صبر کردم تا اینکه خودش پایین بیاید (مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، ج3، ص181). این حدیث به روشنی مشخص می کند که پیامبر اکرم(ص) چگونه با رفتار خویش مقام و منزلت این دو کودک را در نزد همگان روشن می ساخت.‏
از جمله فضایل معروفی که در شأن حسنین(ع) نقل گشته حدیث «سید الشباب اهل الجنه» است. از عبدالله بن مسعود نقل شده که پیامبر (ص) فرمود: حسن و حسین دو سرور جوانان اهل بهشت هستند و پدرشان افضل بر ایشان است (المستدرک علی الصحیحین،حاکم نیشابوری،ج3،ص182).‏ در حدیث دیگری از پیامبر (ص) نقل شده است که فرمود: آن دو تن (حسن و حسین) دو گل ریحان من در دنیا هستند (صحیح،بخاری، ج 4،ص 286). با عنایت به روایات مذکور و اهمیت مقام این دو فرزند پیامبر اکرم (ص)، عبدالفتاح عبدالمقصود در مورد ایشان نوشته است: خداوند به وسیله این دو طفل نه تنها بدان دو همسر (امیرالمؤمنین و حضرت زهرا علیهما السلام) ذریه صالح بخشید بلکه سراسر جهان را از بوی خوش و آهنگ دلنواز نبوت پر از نسیم عطر افشان و نغمه خوش الحان گرداند ودر شخصیت بارز این دوبرای همیشه تا پایان زمین و آسمان ذریه رسول خدا را باقی گذارد (امام علی بن ابی طالب، عبد الفتاح عبد المقصود، ج 1 ص 136).‏
آنچه تا اینجا در این بخش آورده شد، شامل مطالبی بود که پیرامون فضایل حسنین(ع) نقل شده است؛ اما از جمله احادیثی که متضمن فضیلت سید الشهداء(ع) به طور خاص است می توان به روایت یعلی عامری صحابی پیامبر (ص) اشاره کرد. وی گفته است که پیامبر، امام حسین (ع) را بوسید و سپس فرمود: حسین از من است و من از حسین هستم، خداوند دوست دارد هر که حسین را دوست بدارد و حسین، سبطی از اسباط است (المستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، ج3،ص 195). ‏
احادیث فراوان دیگری نیز پیرامون فضیلت سیدالشهداء(ع) در منابع اهل سنت نقل شده که به ذکر همین موارد اکتفا می گردد. آنچه که با توجه به این روایات مشخص می گردد جلالت شأن حسنین (ع) و تأکید پیامبر (ص) بر این مسئله با رفتار و گفتار خویش بوده تا امر بر همگان آشکار گردد و مقام بلند این دو فرزند پیامبر (ص) نزد همگان روشن شود.‏
بخش سوم - واقعه عاشورا در منابع اهل سنت:
قیام امام حسین (ع) و وقایع مربوط به آن، مسئله مورد توجهی از جانب بزرگان اهل سنت بوده و از همین رو اکثر قریب به اتفاق محدثین، مورخین و بزرگان اهل سنت در آثار خود به آن پرداخته اند. زمینه های دور و نزدیک این واقعه و چگونگی وقوع قیام عاشورا و رخدادهای پس از آن از جمله مسائلی بوده که مورد توجه قرار گرفته اند. در منابع اهل سنت احادیثی موجود است که نشان
می دهد سال ها قبل از وقوع فاجعه عاشورا، پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) به آن اشاره کرده اند.‏ حاکم نیشابوری در حدیثی ازام سلمه نقل کرده که شبی رسول خدا(ص) به بستر رفت و پس از مدتی با حالت سرگردانی و تحیر از خواب بیدار شد، سپس دوباره به خواب رفت و دوباره با حالت متحیرانه از خواب بیدار شد اما این بار کمتراز بار اول سرگردانی در وی نمایان بود، دوباره به خواب رفت و سپس بیدار شد و در دستش تربتی سرخ رنگ بود که آن را می بوسید. عرض کردم: یا رسول الله! این تربت چیست؟ پیامبر (ص) فرمود: جبرئیل علیه الصلاه والسلام به من خبر داد که در سرزمین عراق حسین کشته می شود، من به جبرئیل گفتم که تربت آن سرزمین را به من نشان بده و این همان تربت است (مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری،ج4،ص440).‏عبدالفتاح عبدالمقصود، نویسنده مصری، ماجرای عبور سپاه امیرالمؤمنین (ع) از منطقه کربلا را با نثری بسیار زیبا این گونه به رشته تحریر در آورده است: در میان راه از کوفه به شام، گشت پیدا بقعه ای چون تپه ها و سرزمین های دگر، لیک آن مرد نهان بین و ناپیدانگر (امیرالمؤمنین
علیه السلام) با دلی اندوهناک، با نگاهی پر فسوس، گفت: «اینجا، آری اینجا، آری اینجاست اردوگاهشان، اندر اینجا خیمه ها بر پا کنند، و اندر اینجا خون پاک جمله انسان های خوب، این زمین را آبیاری می کند.»، جملگی اندوهگین، از امیرالمؤمنین پرسان که « اینجاها کجاست؟ « در میان آن گروه، آن فداکاران و جانبازان خلق، نیک چشم انداخت، آنک آن حسین! گفت در پاسخ که: «از آل رسول، سبط پیغمبر، در اینجا پا نهد، اندر اینجا سردهد، وای ایشان بر شما، وایتان بر آن گروه، وای آنان بر شما، با چنان اشخاص می جنگید و باز وای آنان بر شما، در ازای این عمل، آتش پروردگار بهرتان در انتظار»، آن مکان کربلا بود! (امام علی بن ابی طالب، عبدالفتاح عبدالمقصود،ج4،ص214).‏
مطالب مذکور، دو مورد از اشاراتی بود که پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) سال ها قبل از وقوع فاجعه کربلا به آن اشاره کرده اند.‏
در مورد چگونگی واقعه عاشورا نیز مطالب زیادی در منابع اهل تسنن موجود است که در اینجا
خلاصه ای از آنچه که یعقوبی، مورخ اهل سنت پیرامون واقعه عاشورا آورده، ذکر می گردد. یعقوبی در ذیل حوادث ایام خلافت یزید بن معاویه، به مقتل سید الشهداء(ع) اشاره کرده است. وی واقعه کربلا را این گونه به تصویر کشیده است:‏ سپاه عمر بن سعد، به کاروان حسین در محلی نزدیک به فرات به نام کربلا رسید، اهل بیت و اصحاب حسین 62 یا 72 نفر بودند و این در حالی بود که در سپاه عمر بن سعد چهارهزار نفر حاضربودند، پس آب را بر حسین بستند و بین کاروان او و فرات حایل شدند، حسین ایشان را به خداوند عزو جل سوگند داد اما سپاهیان عمر سعد تنها حاضر به قتل وی یا تسلیم شدنش بودند... در روزعاشورا، حسین با سپاه عمر بن سعد صحبت کرد و حق و منزلت بزرگ خود را به ایشان یاد آورشد و خداوند عزوجل و رسولش را به یاد ایشان آورد و از آنان خواست که راه برگشت را به روی وی بازکنند اما آنان از این کار ابا کردند و به کشتن وی یا دستگیری وی به این صورت که او را به نزد ابن زیاد ببرند راضی بودند... سپس روی بر اصحاب خویش کرد و فرمود: هدف این قوم فقط من هستم و من آنچه را بر گردن شماست از شما برداشتم، پس بروید. اصحاب عرض کردند: ای پسر رسول خدا! قسم به خدا که تو را ترک نمی کنیم تا اینکه خودمان قبل از تو کشته شویم ... سپس مردان سپاهش یکی یکی به میدان رفتند تا اینکه تنها ماند و کسی از اهل بیتش و فرزندان و نزدیکانش با وی باقی نماند... پس به میدان جنگ رفت و تعداد زیادی از دشمنان را کشت، سپس تیری به سینه وی اصابت کرد و از پشتش خارج شد، پس از اسب افتاد و سپاه دشمن به وی حمله کردند و سر از تنش جدا کردند و سرش را به نزد عبیدالله بن زیاد فرستادند و خیمه هایش را غارت کردند و اهل بیتش را به اسارت گرفتند و به کوفه بردند (تاریخ،یعقوبی،ج2،ص169). ‏یعقوبی در ادامه مقتل سیدالشهداء (ع) نوشته است: اولین شخصی که در مدینه بر حسین گریه و زاری کرد، ام سلمه همسر رسول خدا بود، پیامبر به ام سلمه شیشه ای داده بود که در آن تربتی وجود داشت و به وی فرموده بود: جبرئیل به من خبر داد که امتم حسین را می کشند و به من این تربت را داد، پس هر گاه این تربت به شکل خون تازه و خالص در آمد بدان که حسین کشته شده است.
این تربت نزد وی بود، پس وقتی که زمان عاشورا نزدیک شد پی در پی به آن شیشه نگاه می انداخت و هنگامی که خون را دید صیحه کشید: واحسیناه! وابن رسول الله! و زنان نیز از همه نواحی مدینه شروع به گریه و شیون کردند و صدای هیاهو و شیون به حدی در مدینه بالا رفت که هیچ گاه به مثل آن شنیده نشده بود (تاریخ، یعقوبی،ج2،ص171).‏
با توجه به مطالب گفته شده، مقام و منزلت والای
سید الشهداء (ع) و اهمیت قیام وی از منظر اهل سنت روشن می گردد و این مسئله بیش از پیش بر همگان آشکار می شود که اهل بیت پیامبر (ص) همواره میزانی برای تشخیص حق از باطل بوده اند.‏
نویسنده : فرشاد منائی- دانشجوی کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث
منبع : روزنامه رسالت 19/09/1390
انتهای پیام /
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000540


رونمایی از کتاب اطلس شهر تهران در ۲۱ آذر

چهارمین جشنواره پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری برگزار می‌شود
رونمایی از کتاب اطلس شهر تهران در ۲۱ آذر

خبرگزاری فارس:معاون علم و فناوری مرکز مطالعات شهر تهران از برگزاری چهارمین جشنواره پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری خبر داد و گفت: رونمایی از کتاب اطلس شهر در ۲۱ آذر انجام می‌شود.

خبرگزاری فارس: رونمایی از کتاب اطلس شهر تهران در ۲۱ آذر

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سید محمد مجابی با بیان اینکه 21 آذر چهارمین جشنواره پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری برگزار می‌شود گفت: در حوزه مدیریت شهری مسائل بسیار متنوعی وجود دارد.

وی با بیان اینکه باید رویکرد و نگرش در مدیریت شهری به سمت توسعه پایدار باشد گفت: شهرها از تراکم بالایی برخوردار هستند.

معاون علم و فناوری مرکز مطالعات شهر تهران  ادامه داد: در نگاه توسعه پایدار باید به مسائل اجتماعی و اقتصادی توجه کنیم.

به گفته مجابی از مهمترین مسائل در مدیریت شهر میزان مشارکت شهروندان در فعالیت‌های شهری است.

معاون علم و فناوری مرکز مطالعات شهر تهران با بیان اینکه محمد باقر قالیباف شهردار تهران در سال 86 ابلاغ کردند که تمام فعالیت‌ها باید براساس منشور علمی باشد گفت: باید حرکت‌ها علم محور باشند.

وی به برگزاری جشنواره پژوهش و نوآوری در حوزه مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: در این جشنواره از پژوهشگران تقدیر می‌شود و تاکنون 2 هزار و 868 اثر رسیده است و بالغ بر 450 برگزیده در این جشنواره خواهیم داشت.

به گفته مجابی از شهرهای اصفهان، شیراز، یزد و مشهد نیز در این جشنواره شرکت کردند.

معاون علم و فناوری مرکز مطالعات شهر تهران  همچنین از رونمایی از کتاب اطلس کلان شهر تهران از روز دوشنبه 21 آذر خبر داد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000830


ناکارآمدی گزینه ای به نام تحریم

ناکارآمدی گزینه ای به نام تحریم

خبرگزاری فارس: دلیل اصلی ناکارآمدی تحریم علیه ایران را از دو جنبه می توان مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد . از یک سو موضوع پیشرفت اقتصادی داخلی ایران مد نظر است و از دیگر سو قابلیت‌های ابزار تحریم را باید مورد بررسی قرار داد.

خبرگزاری فارس: ناکارآمدی گزینه ای به نام تحریم

یکی از ابزارهای کلیدی غرب علیه ایران در سه دهه گذشته استفاده از ابزار تحریم است. تحریم‌ها در حوزه های مختلف سیاسی،  اقتصادی و حتی فرهنگی قابل اعمال هستند اما بسیاری از تحلیلگران بر این نکته اساسی تاکید دارند که تحریم ها علیه ایران ناکارآمد بوده اند . دلیل اصلی ناکارآمدی تحریم علیه ایران را از دو جنبه می توان مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد . از یک سو موضوع پیشرفت اقتصادی داخلی ایران مد نظر است و از دیگر سو قابلیت‌های ابزار تحریم را باید مورد بررسی قرار داد.
نخستین تحریم جامع سراسری علیه ایران در دوران معاصر، تحریم بریتانیا علیه ایران به‌منظور واکنش در برابر انتخاب دکتر محمد مصدق به وزارت بود که هدف ملی سازی صنعت نفت را دنبال می‌کرد اولین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران در زمان نخست وزیری محمد مصدق و به‌منزله واکنش علیه ملی شدن صنعت نفت ایران صادر شد.هر چند در داخل هستند شخصیت‌ها و افرادی که نسبت به تاثیر تحریم‌ها نگرانند اما در واقع جمهوری اسلامی ایران با اعمال سیاست‌هایی در قبال تحریم‌های شورای امنیت و همچنین تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان نشان داده است که این تحریم‌ها تاثیر جدی و مخرب نداشته و ایران همچنان به راه خود در دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته‌ای ادامه می‌دهد و در دیگر فعالیت‌های علمی و اقتصادی خود نیز موفق است.
با پشت سر گذاشت این تحریم‌ها در واقع جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده و در کنار پیشرفت‌های اقصادی و علمی، تحولات منطقه نیز باعث نگرانی غرب و آمریکا بویژه رژیم صهیونیستی از افزایش نفوذ ایران در کشورهای انقلابی شده است.تاثیر جمهوری اسلامی ایران بر کشورهای انقلابی منطقه از همان ابتدا چالش بزرگی را برای آمریکا و غرب به وجود آورد.آنها نیز با طرح‌های خود سعی داشتند که این انقلاب‌ها و خیزش‌های اسلامی را به نفع خود مصادره کنند که البته تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
از سوی دیگر امروز خود کشورهای غربی توانمندی افزایش تحریم ها علیه ایران را ندارند که نمونه عینی آن در مسئله عدم تحریم نفتی ایران در نشست وزرای امورخارجه اتحادیه اروپا به منصه ظهور رسید.
از سال 2008 بار دیگر بحران مالی – اقتصادی به جان نظام‌های تابع اقتصاد سرمایه‌داری افتاده که پس از بحران‌های دهه 30 و دهه 70 میلادی، بار دیگر چالش‌های بزرگی را در پیشگاه سران کشورهای غربی قرار داده است. بدهی‌ها در برخی کشورهای اروپایی به حدی بالا رفته است که به نوعی یادآور بحران بدهی‌ها در دهه‌های 70 و 80 میلادی در آمریکای لاتین است. اتفاقا آن افزایش بدهی‌ها هم بی‌ارتباط با نفت نبود و اساسا بحران اقتصادی دهه 1970 میلادی را افزایش قیمت نفت از حدود 2/5 دلار به حدود 11 دلار منجر شده بود.از دیگر سو کشورهای اروپایی وابسته به منابع انرژی دیگر کشورها هستند و چاره‌ای جز واردات نفت خام ندارند. بنابراین قیمت نفت در وضعیت اقتصادی آنها تاثیر فراوانی دارد. وضعیت اروپایی‌ها از آمریکایی‌ها در حوزه نفت بسیار شکننده‌تر است چرا که آمریکا خود دارای مقادیری نفت است که هر چند در برابر ذخایر خاورمیانه ناچیز است اما تا حدودی نیازهای این کشور را برطرف می‌کند.
در شرایط بحران مالی – اقتصادی فعلی، افزایش هر یک دلار در قیمت نفت می‌تواند در وضعیت اقتصادی اروپا و بالاخص کشورهای ضعیف‌تر آن تاثیر روشن و واضحی داشته باشد. از دیگر سو هر تحریم نفتی به معنای محروم کردن بخشی از بازار از بخشی از منابع نفت است و تاثیر طبیعی آن افزایش قیمت نفت خواهد بود.
برخی این تئوری را مطرح می‌کنند که در صورت خروج نفت هر کشوری از گردونه عرضه و تقاضا، عربستان سعودی با اتکا به منابع بیش از 260 میلیارد بشکه‌ای خود می‌تواند این کمبود را جبران کند، اما سئوال اینجاست که عربستان با وجود این همه توانایی چرا تاکنون از افزایش سرسام‌آور قیمت نفت طی سال‌های اخیر جلوگیری نکرده است؟ در ثانی اگر منابع انرژی ایران از اهمیت زیادی برای غرب برخوردار نیست، پس چرا انگلیسی‌ها سال‌ها بر منابع نفت ایران چنگ انداخته بودند و پس از ملی شدن آن با یک قیام مردمی، هرچه از دستشان برمی‌آمد علیه ایران انجام دادند؟واقعیت آن است که ایران با داشتن بیش از 130 میلیارد بشکه نفت دارای چهارمین منابع نفت اثبات شده و دومین منابع گاز اثبات شده جهان است و در بین کشورهای اوپک نیز دومین صادرکننده محسوب می‌شود. چنین منابعی را نه اروپا و نه هیچ موجودیت اقتصادی دیگری نمی‌تواند نادیده بینگارد.اقتصاد لرزان اروپا و آمریکا نمی‌تواند تاوان دیدگاه‌های سیاسی سران چند کشور را بپردازد و دستکم در شرایط کنونی بازی با نفت به منزله بازی با آتش است. وزیر خزانه‌داری انگلیس که خود پیشتار ارائه این طرح است، تصریح کرده که کشورش مجبور است تا سال 2017 از سیاست‌های اقتصادی انقباضی که منجر به اعتراضات گسترده مردمی نیز بوده است تبعیت کند. طی سه سال آینده درآمد خانوار در انگلیس 7/4 درصد کاهش می‌یابد و در ضمن در سال 2015 و علی‌رغم تورم سنگین
13 ساله، مردم انگلیس حداکثر معادل سال 2002 درآمد خواهند داشت. با این وصف مشخص نیست که سران لندن با کدام منطق دست بر روی نفت نهاده‌اند که منبع اصلی انرژی آنها و بسیاری دیگر از کشورها است؟!

منبع : روزنامه رسالت 19/09/1390
انتهای پیام /
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000568


مرکز آزمون دانشگاه آزاد اعلام کرد؛
تاریخ توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی دانشگاه آزاد

خبرگزاری فارس: تاریخ توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ناپیوسته نیمسال دوم سال 90 دانشگاه آزاد اعلام شد.

خبرگزاری فارس: تاریخ توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی دانشگاه آزاد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، آزمون کارشناسی ناپیوسته نیمسال دوم سال ۹۰ دانشگاه آزاد روز جمعه ۲۵ آذر برگزار خواهد شد و بیش از ۱۱۷ هزار نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۳۴ درصد زن و ۶۶ درصد مردم هستند.

توزیع کارت این آزمون به صورت اینترنتی از طریق سایت www. azmoon.org از ساعت ۱۱ صبح روز سه‌شنبه مورخ ۲۲ آذر آغاز می‌شود و تا یک ساعت قبل از شروع آزمون ادامه خواهد داشت.

داوطلبان این آزمون می‌توانند با وارد کردن شماره پرونده و کد رهگیری که در هنگام ثبت‌نام دریافت کرده‌اند نسبت به مشاهده و تهیه پرینت کارت ورود به جلسه خود اقدام کنند.

اطلاعات فردی و آزمونی شخص داوطلب به همراه عکس وی در کارت ورود به جلسه درج شده است و داوطلبان در صورت وجود هر مشکلی در اطلاعات مندرج در کارت لازم است در خلال روز چهارشنبه مورخ ۲۳ آذر صبح‌ها از ساعت ۸ تا ۱۲ و بعدازظهر از ساعت ۱۳ تا ۱۷ با مراجعه به باجه رفع نقص پیش‌بینی شده نسبت به اصلاح موارد مغایرت اقدام کنند.

داوطلبان لازم است در این خصوص به اطلاعیه‌ای که روز یکشنبه 20 آذر از طریق روزنامه آفرینش منتشر شده است و به طور همزمان در پایگاه روابط عمومی مرکز آزمون به آدرس www.pubr- azmoon.com قابل مشاهده است، مراجعه کنند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000757


گذری بر عملیات غرورآفرین مطلع الفجر

گذری بر عملیات غرورآفرین مطلع الفجر

خبرگزاری فارس: عملیات غرورآفرین مطلع فجر برای آزادسازی ارتفاعات گیلان غرب و سرپل ذهاب در 20 آذر سال 60 آغاز شد و تا 17 دی این سال ادامه داشت و غیورمردان ایران اسلامی توانستند در این عملیات برگ زرین دیگری را برای کشور ثبت کنند.

خبرگزاری فارس: گذری بر عملیات غرورآفرین مطلع الفجر

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، چند ماه پس از عملیات "رجایی ـ باهنر" راهبرد جدیدی برای ادامه جنگ اتخاذ شد و در چارچوب آن طرح‌های "راه کربلا" برای آزادسازی مناطق اشغالی پی‌ریزی شد.
هدف از این عملیات آزادسازی ارتفاعات مهم منطقه گیلان غرب و سرپل ذهاب بود.
در طرح مانور این عملیات دو محور اصلی که هر یک دارای محورهای فرعی نیز بودند، مشخص شده بود. هدف محور شمالی عبور از تنگه‌های کورک، قاسم‌آباد و حاجیان و قطع جاده گیلانغرب ـ قصرشیرین بود.
همچنین در محور جنوبی نیروهای مستقر در چغالوند و دار بلوط ماموریت داشتند به ارتفاعات چرمیان و شیاه کوه تک کرده و با نیروهای محور شمالی الحاق شوند.
عملیات مطلع الفجر در ساعت 30 دقیقه بامداد روز بیستم آذرماه سال ۱۳۶۰ به مدت 27 روز توسط یگان‌های ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که شامل تیپ سه لشکر 81 زرهی، تیپ 58 ذوالفقار‌، گردان 191 پیاده از مرکز پیاده شیراز، گروه عملیاتی الف از لشکر نوهد، سه گردان از سپاه پاسداران و یک گردان از ژاندارمری تحت پشتیبانی هوانیروز و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود، به اجرا در‌آمد.
در نخستین روز از اجرای این عملیات، رزمندگان اسلام سه کیلومتر در دشت گیلان غرب پیشروی کرده و روستاهای گمار و بورسوار و قسمتی از ارتفاعات پیش تنگ کورک و قاسم‌آباد را تصرف و عناصر دشمن را نابود و وادار به عقب‌نشینی کردند.
در دومین روز عملیات پاتک‌های دشمن در شیاه کوه انجام گرفت که توسط تیپ 58 ذوالفقار و نیروهای سپاه پاتک‌ها دفع و تعدادی از نیروهای متجاوز به اسارت درآمدند. 
اما‌ با ورود نیروهای کمکی صدام به این منطقه، روز 16 دی‌ماه دشمن موفق به پیشروی تا دشت شکمیان شدند و در ادامه محاصره شیاکوه توسط نیروهای دشمن، موجب شد که تقویت عناصر باقیمانده خودی در مواضع پدافندی ناممکن شود اما سرانجام رزمندگان اسلام بعد از 25 روز نبرد و وارد آوردن ضربات سنگین بر دشمن به مواضع قبلی خود بازگشتند.
در این عملیات بیش از هزار و 700 نفر از دشمنان کشته و زخمی و 140 نفر آن‌ها اسیر شدند.
انتهای پیام/و۲۰منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000777


مبانی معرفت شناختی نظریه عدالت اجتماعی در غرب‏

خبرگزاری فارس: پس از افلاطون، یکی از مباحث مهم در فلسفه سیاسی غرب، همواره مسئله عدالت بوده است. و مجدداً عدالت، اصل و هدف مباحث نظری سیاست و یا از محورهای مهم آن شده است. اما مسئله اساسی این است که بعدها جهان بینی و معرفت شناسی انسان غربی تغییر کرد و انسان مدرن دیگر نمی توانست آن گونه به جهان پیرامون خود نگاه کند و جایگاه فضیلت را در چیز دیگری می داند.

خبرگزاری فارس: مبانی معرفت شناختی نظریه عدالت اجتماعی در غرب‏

مبحث عدالت اجتماعی و جامعه مبتنی بر آن، یکی از مباحث اساسی دانش های مختلف از جمله علوم سیاسی، جامعه شناسی و فلسفه بوده است. برخلاف بسیاری از مباحث مطرح در فلسفه اخلاق، مسئله عدالت اجتماعی بیشتر در قلمرو فلسفه اجتماعی مطرح می‌شود و باید از فلسفه اجتماعی معیارها و ملاک‌های لازم را به دست آوریم، تا بتوانیم با تمسک به آن، عدالت را در جامعه بنا کنیم. عدالت اجتماعی معمولاً با مفاهیمی چون اعتدال، برابری حقوق افراد و همچنین برابری فرصت‌ها و امکانات همراه است.
هر کدام از مکاتب و دیدگاه های سیاسی رایج در دنیا، تعبیر و تفسیر خاص از مفهوم عدالت اجتماعی دارد. مارکس و دیگر سوسیالیست‌ های سده هجدهم و نوزدهم میلادی معتقد بودند که بنیادهای اجتماعی باید به گونه ای باشد که همه افراد بتوانند از آنها بهره و استفاده برابر و یکسان داشته باشند.
دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که مفهوم "استحقاق" (‏Merit‏) را به کار می برد. یعنی هر کس مطابق با حق خودش، می تواند از امکانات و مزایای جامعه استفاده نماید. یک دیدگاه به مسئله "برابری فرصت ها" (‏Equal opportunities‏) می پردازد، و اعتقاد دارد که تمامی افراد در جامعه باید از فرصت‌ها و امکانات یکسان برای حیات و رشد استعدادهای خود بهره‌مند باشند. دیدگاه دیگری نیز هست که "برابری حقوق افراد" (‏Equal‏ ‏rights‏) را به عنوان مبنای عدالت اجتماعی معرفی می‌کند. هر کدام از مکاتب و دیدگاه‌ها، مشکلات و انتقادات مخصوص به خود را دارند که با مطالعه رویکردهای نظریه پردازان آنها مشخص می شود. ‏
شاید بارزترین شخصی که در زمینه "حقوق برابر" کار می کند رونالد دورکین (‏Ronald dworkin‏) است. درباره نظریه "فرصت‌های برابر" می توان جان راولز (‏John rawls‏) را نام برد. نظریه "استحقاق" دیوید میلر (‏David miller‏) را به ذهن می‌آورد و درباره "برابر بودن شرایط زندگی افراد" که باز توزیع ثروت را می‌طلبد، در بسیاری از قلمروها، صحبت از نظریات سوسیالیستی و بویژه مارکسیستی است.
درباره عدالت اجتماعی می توان به تاریخ مدون فلسفه مراجعه نموده و نظریات سقراط یا افلاطون را بررسی کرد. در بسیاری از مکالمات سقراطی، مسئله ای که همواره ذهن را به خود مشغول می کند، مسئله عدالت است. به باور افلاطون، انسان‌ها باید دارای فضیلت (‏Virtue‏) باشند. در فرهنگ یونان و روم باستان در اینکه انسان ‌ها باید فضیلت مند باشند بحثی نیست، بلکه بحث بر سر نوع فضایل بوده و اینکه چه فضیلتی برتر است، یا اینکه اصلاً چه چیز فضیلت است و چه چیز فضیلت نیست. ‏
مثلاً افلاطون چهار نوع فضیلت را برشمرده که یکی از این فضایل "خردمندی" است. انسان با فضیلت، انسانی است که خردمندتر باشد و از خرد و عقل و هوش خود، نهایت استفاده را ببرد. فضیلت دوم شجاعت است که معنای خاص خود را دارد که پس از قرون وسطی به تدریج از فرهنگ مغرب زمین خارج شد و پس از انقلاب فرانسه دیگر از این معیارها در مباحث علوم اجتماعی خبری نیست. فضیلت دیگری که باید انسان ها داشته باشند، اعتدال و میانه‌ روی است. ‏
در فرهنگ یونان، انسان میانه‌ رو، فردی است که نه به افراط گرایش داشته باشد و نه به تفریط. افلاطون، عدالت را نوعی ارتباط هماهنگ و شکل دهنده بین این فضیلت ها می داند. مثالی که خود افلاطون می زند روشنگر این مبحث است. او می گوید یک ساختمان را در نظر بگیرید که از فنون افراد مختلف در ساختن آن استفاده شده است. بنا دیوارها را می سازد، نجار درها و پنجره‌ها را و خلاصه هر کس مطابق با فنی که می داند، کار خاصی انجام می دهد. اما لازم است یک نفر بین آنها هماهنگی برقرار کند تا آن بنا، ساختمان شکیلی شود. این فرد درست مشابه کاری را انجام می دهد که فیلسوف یا فیلسوف شاه و یا شاه فیلسوف انجام می دهد تا جامعه آنها، جامعه عادل باشد. افلاطون عدالت را در برقراری هماهنگی می داند.‏
پس از افلاطون، یکی از مباحث مهم در فلسفه سیاسی غرب، همواره مسئله عدالت بوده است. و مجدداً عدالت، اصل و هدف مباحث نظری سیاست و یا از محورهای مهم آن شده است. اما مسئله اساسی این است که بعدها جهان بینی و معرفت شناسی انسان غربی تغییر کرد و انسان مدرن دیگر نمی توانست آن گونه به جهان پیرامون خود نگاه کند و جایگاه فضیلت را در چیز دیگری می داند. البته همچنان دیدگاه‌ها و نظریات از مکتبی به مکتب دیگر و از جامعه ای به جامعه دیگر متفاوت بوده است.
در جوامع غربی، آثار زیادی در موضوع عدالت نگاشته شد. یکی از این کتاب‌ها که اثر کلاسیک قرن بیستم به شمار می رود، کتاب "نظریه ای در باب عدالت" نوشته جان راولز می باشد. او در این کتاب چنین بیان می کند که ما می توانیم دو اصل را به عنوان اصول عدالت اجتماعی مطرح کنیم: "اول، هر کس باید از حقی برابر، متناسب با گسترده ترین نظام کلی آزادی های اساسی که با نظامی مشابه از آزادی‌ها برای همه سازگار باشد، برخوردار شود." نام این اصل، اصل آزادی است. یعنی در قانون اساسی جوامع غربی، گروهی از آزادی های بنیادین برای همه افراد، در نظر گرفته شده است و همه باید از این حق برخوردار باشند که بتوانند ازاین آزادی‌ها به طور برابر استفاده کنند. ‏ اصل دوم می‌گوید: "نابرابری ‌های اجتماعی و اقتصادی باید به گونه ای تنظیم شوند که الف) بیشترین منفعت را برای کم بهره ‌ترین افراد در برداشته باشد. ب) مناصب و مشاغل، تحت شرایط مناسب و متناسب با نظام فرصت ‌های برابر در دسترس همگان باشد." در قسمت اول بحث بر سر تقسیم مساوی ثروت در میان همه افراد نیست و بند ب می گوید که در توزیع مناصب و مشاغل، تفاوت نژاد و دین یا جنسیتی دخیل نباشد.‏ به نظر می رسد که مفهوم عدالت اجتماعی از مباحث چالش برانگیز تاریخ فلسفه سیاسی بوده است و عدم موفقیت در اجرای آن نشان می دهد که این امر با استفاده از قوانین بشری و توسط انسان های عادی قابل اجرا نیست، یعنی با توسل به قوانین الهی و احکام دینی که از طریق وحی به انسان ها رسیده و تحت رهبری فردی عادل، دیندار و عالم بتوان آن را در جامعه برقرار کرد وگرنه با تأکید صرف بر عقل آدمی و قوانین مطروح شده توسط وی نمی توان عدالت اجتماعی را در جامعه برقرار نمود.‏

نویسنده : یعقوب نعمتی وروجنی

منبع : روزنامه رسالت 19/09/1390

انتهای پیام /
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000550


/گزارش تمرین آبی‌پوشان/
کنایه هواداران استقلال به پرسپولیسی‌ها/ کهکشان در تمرین آبی‌ها

خبرگزاری فارس: هواداران استقلال در تمرین امروز به شدت بازیکنان و مربیان این تیم را تشویق کردند.

خبرگزاری فارس: کنایه هواداران استقلال به پرسپولیسی‌ها/ کهکشان در تمرین آبی‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس، تمرین امروز استقلال تحت تأثیر پیروزی روز گذشته این تیم مقابل پرسپولیس قرار داشت. تمرین ساعت ۱۳ آغاز ‌شد و حدود ۵۰ نفر از طرفداران استقلال با حضور در ورزشگاه دستگردی به تشویق تیم محبوب خود پرداختند.

هواداران استقلال ضمن تشکر از بازیکنان و کادر فنی شعارهایی را در حمایت از فرهاد مجیدی سر داده و از علی کریمی کاپیتان تیم پرسپولیس انتقاد کردند.

همچنین طرفداران استقلال با شعار "مظلومی حیا کن، پرسپولیسو رها کن" با کنایه به سرمربی استقلال می‌گفتند که دست از شکست پرسپولیس بردارد.

در ادامه شعار "پرویز کهکشانی" نیز توسط هواداران استقلال برای مظلومی داده می‌شد.

* در میان تشویق تماشاگران استقلال بازیکنان اصلی تنها به ۲۰ دقیقه ریکاوری پرداخته و محل تمرین را ترک کردند.

* مجتبی جباری و سید مهدی رحمتی غایبان تمرین بودند.

* مهدی امیرآبادی، ‌آرش برهانی و میلاد میداودی ۳ بازیکنی بودند که در محل تمرین حاضر شدند اما پس از اجازه از کادر فنی ورزشگاه دستگردی را ترک کردند.

* در بخشی از تمرین استقلال هواداران از اهدای بازوبند کاپیتانی به شریفات توسط مجیدی استقبال کردند و از مهاجم خوزستانی استقلال خواستند مجیدی را به سمت آنها ببرد که این دو نفر این کار را انجام دادند و به ابراز و احساسات هواداران پاسخ گفتند.

* خسرو حیدری که به دلیل مصدومیت در طول هفته گذشته در تمرینات شرکت نداشت، امروز زیر نظر کادر پزشکی و بدنسازی استقلال به تمرین پرداخت.

* در ابتدای تمرین پرویز مظلومی بازیکنان را دور خود جمع کرد و ضمن تشکر از بازی آنها مقابل پرسپولیس از بازیکنان خواست به صورت منظم در تمرینات حاضر شوند و برای دیدار با نفت آبادان تمام انرژی خود را به کار گیرند.

* بخش دیگر از تمرین استقلالی‌ها به کارهای تاکتیکی بازیکنانی که در ترکیب اصلی استقلال در بازی دیروز حضور نداشتند اختصاص پیدا کرد و آنها زیر نظر هنکه و بهتاش فریبا کارهای تاکتیکی را دنبال کردند. محور اصلی کارهای تاکتیکی استقلالی‌ها امروز پشت یکی از دروازه‌ها انجام می‌شد زیرا مسئولان ورزشگاه دستگردی روی زمین چمن کاورهایی را پوشانده‌اند تا در صورت بارندگی آسیبی به زمین نرسد.

* کادر فنی تیم استقلال با توجه به دیدار روز سه شنبه این تیم مقابل نفت آبادان به بازیکنان استراحت نخواهد داد و این تیم فردا از ساعت ۱۳ مجددا برنامه‌های تاکتیکی خود را دنبال خواهد کرد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900919000812


ramin h


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic