تظاهرات دانشجویان شیلی در اعتراض به نظام آموزشی/ 50 نفر بازداشت شدند

خبرگزاری فارس: بدنبال تظاهرات گسترده دانشجویان شیلی در اعتراض به هزینه های بالا و کیفیت پائین نظام آموزشی در این کشور، حداقل 50 معترض بازداشت شدند.

خبرگزاری فارس: تظاهرات دانشجویان شیلی در اعتراض به نظام آموزشی/ 50 نفر بازداشت شدند

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، بدنبال تظاهرات حدود 5 هزار نفر از دانشجویان معترض به کیفیت پائین و هزینه های بالای سیستم آموزشی شیلی و درگیری معترضان با نیروهای پلیس این کشور، حداقل 50 نفر در "سانتیاگو" پایتخت شیلی بازداشت و سه مامور پلیس نیز مجروح شدند.

پلیس شیلی از ماشین آب پاش و گازهای اشک آور علیه تظاهرات کنندگان استفاده کرد و ماموران اسب سوار خود را برای نظارت بر جمعیت معترضان به کار گرفت؛ دانشجویان معترض نیز در واکنش به پلیس به پرتاب سنگ و چوب و بطری های پر از رنگ پرداختند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه خبر خود نوشت: برخی از معترضان از کلاه برای پوشاندن هویت خود استفاده کرده بودند و سد معبرهایی را که در خیابان ها بود را آتش زدند و درصدد متوقف کردن ترافیک در مرکز سانتیاگو بر آمدند.

تظاهرات روز گذشته بدون داشتن مجوز دولتی برگزار شد و درگیری های میان پلیس و تظاهرات کنندگان نیز متعاقب تلاش پلیس برای متفرق کردن تظاهرات صورت گرفت؛ وزیر آموزش شیلی نیز درگیری میان پلیس و معترضان را کاملا غیرقابل درک توصیف و اعلام کرد که این خشونت ها مطابق با ذات هیئت حاکمه کشور نبوده است.

دانشجویان معترض شیلی که با حمایت اساتید و اتحادیه های کارگری کشورشان تظاهرات کردند، از دولت محافظه کار "سباستین پینرا" خواستند تا سیستم آموزشی کشور را اصلاح و یک سیستم آموزش همگانی آزاد و کیفی را برای تمام دانشجویان شیلی تضمین کند.

خبر برگزاری تظاهرات دانشجویان معترض شیلی در واکنش به سطح پائین کیفیت آموزش کشور و هزینه های بالای سیستم آموزشی در شرایطی گزارش می شود که دولت شیلی تامین بودجه بخش آموزش دولتی را کاهش و خصوصی سازی ها ترویج داده شده و مسئولیت مدارس دولتی به شهرداری ها واگذار شده است؛ نتیجه این سیاست ها میان کسانی که قدرت تامین هزینه مدارس خصوصی را دارند و آن دسته از افرادی که مجبور به استفاده از مدارس دولتی با کیفیت پائین آموزشی هستند و از طرفی منفعت بردن از مدارس دولتی در محله های ثروتمند کشوری شده است.

درگیری پلیس شیلی با معترضان در حالی صورت می گیرد که سازمان عفو بین الملل نیز اخیرا درباره نقض حقوق بشر در شیلی و گزارش های رسیده مبنی بر استفاده بیش از حد قدرت از سوی مقامات این کشور علیه معترضان در تظاهرات سال گذشته میلادی ابراز نگرانی کرده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت که سال گذشته میلادی در مجموع بیش از 5 هزار نفر از مردم شیلی به دلیل شرکت در تظاهرات از سوی پلیس بازداشت شدند و بسیاری از این بازداشت شدگان نیز به دلیل نداشتن مدرک جرم چند ساعت بعد از دستگیری آزاد شدند.

انتهای پیام/ن.ص