شرط رهبر "حزب اسلامی" افغانستان برای پیوستن به روند صلح
گلبدین حکمتیار: خروج بی‌قیدوشرط بیگانگان یگانه راه تحقق صلح در افغانستان است

خبرگزاری فارس: رهبر حزب اسلامی افغانستان با اشاره به لزوم حرکت به سمت مذاکرات بین‌الافغانی، بر خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان به عنوان شرط آغاز مذاکرات تأکید کرد.

خبرگزاری فارس: گلبدین حکمتیار: خروج بی‌قیدوشرط بیگانگان یگانه راه تحقق صلح در افغانستان است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، "گلبدین حکمتیار" در یک نوار تصویری در پاسخ به سئوالات شبکه "تلویزیون1" افغانستان، گفت: دولت کابل صلاحیت کافی برای حل مسائل مهمی چون خروج نظامیان خارجی را از افغانستان ندارد.

وی افزود: ترکیب دولت افغانستان نیز به گونه‌ای نیست که اجازه دهد به جنگ در افغانستان پایان داده شود زیرا در اطراف حامد کرزی کسانی حضور دارند که از ایجاد صلح در افغانستان وحشت دارند.

این رهبر مخالف دولت افغانستان درباره دیدگاه حزب اسلامی نسبت به حامد کرزی، بیان داشت: اگر حامد کرزی با خروج بدون قید و شرط خارجی‌ها از افغانستان و تأسیس دولت منتخب پس از آزادی افغانستان توافق کند، ما نه تنها با او مشکل نداریم بلکه از موضع او حمایت خواهیم کرد.

وی با تردید در مورد موفقیت مذاکرات صلح، تصریح کرد: تا جایی که من اطلاع دارم، مذاکرات امیدوار کننده‌ای بین طالبان و آمریکا و همچنین دولت افغانستان و طالبان و مجاهدان صورت نگرفته است.

حکمتیار تأکید کرد: حزب اسلامی با مذاکراتی موافق است که منجر به خروج بدون قید و شرط نیروهای خارجی از افغانستان شود.

رهبر حزب اسلامی درباره سهیم شدن این حزب در دولت فعلی افغانستان، گفت: با دولت غیر اسلامی و متکی به بیگانگان، هیچگاه مشارکت نخواهیم کرد.

وی ضمن این که ارتباط حزب اسلامی با طالبان و شبکه القاعده را رد کرد، گفت: ملت افغانستان می‌داند که ما با اشغالگران و متجاوزان مبارزه می‌کنیم.

حکمتیار با تأکید بر ادامه مبارزه با نیروهای خارجی در افغانستان، اظهار داشت: دست‌های کسانی را که سنگی به سوی تانک ناتو پرتاب کنند می‌بوسیم.

وی با انتقاد از سیاست گذشته پاکستان در قبال افغانستان، افزود: تحمیل "صبغت الله مجددی و "برهان الدین ربانی" به عنوان روسای افغانستان و مخالفت با طرح حزب اسلامی مبنی بر انتقال قدرت از "نجیب الله" به یک دولت موقت غیر ائتلافی و جلوگیری از انتخابات آزاد و عادلانه، از اشتباهات پاکستان بود.

حکمتیار اضافه کرد: حمایت پاکستان از دولت‌های پیشین علیه حزب اسلامی افغانستان، همکاری پاکستان با آمریکا در حمله به افغانستان و همراهی با اشغال افغانستان توسط سازمان ناتو، از دیگر اشتباهات پاکستان در قبال افغانستان بود.

رهبر حزب اسلامی در عین حال، گفت: شرکت نکردن پاکستان در "کنفرانس بن‌دوم"، اخراج نظامیان آمریکایی از پایگاه "شمسی" در ایالت "بلوچستان"، مسدود کردن مسیر انتقال تدارکات ناتو و حمایت اخیر نخست وزیر پاکستان از روند صلح در افغانستان بدون میانجیگری بیگانگان، از راهبرد مثبت پاکستان در قبال افغانستان است.

وی درباره کمک‌های مالی و نظامی به حزب اسلامی گفت: در روی زمین به جز افراد مجاهد، منبع دیگری نداریم.

حکمتیار درباره حضور بخشی از اعضای سابق حزب اسلامی در دولت افغانستان، تصریح کرد: اعضای این حزب در دولت افغانستان سهم ندارند و اساسنامه حزب اسلامی افغانستان اجازه نمی‌دهد که عضو متعهد این حزب، با اشغالگران و دولت دست نشانده آنان همکاری کند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان درباره طرح این حزب برای آینده افغانستان، اظهار داشت: ما برای حل بحران افغانستان طرحی جامع و مبتنی بر واقعیت‌ها تحت عنوان "میثاق ملی نجات افغانستان" داریم.

وی با اشاره به نکات مهم این طرح، گفت: شرکت تمامی جناح‌های مطرح بدون میانجیگری خارجی‌ها در روند صلح، طرح زمان‌بندی برای خروج بیگانگان از افغانستان و خروج نظامیان خارجی از شهرهای افغانستان و استقرار در پایگاه‌های خود تا زمان خروج کامل از این کشور و واگذاری کامل امور امنیتی افغانستان به نیروهای افغان از جمله موارد مهم در طرح میثاق ملی نجات افغانستان، است.

وی تصریح کرد: بر اساس این طرح نیروهای خارجی در هیچ نقطه‌ای از افغانستان حق عملیات خودسرانه، بازرسی منازل و دستگیری افغان‌ها را ندارند.

حکمتیار اضافه کرد: واگذاری قدرت به دولت موقت که برای تمامی جناح‌ها قابل قبول باشد، از دیگر نکات مهم در طرح حزب اسلامی افغانستان است.

وی افزود: در صورتی که واگذاری قدرت به دولت موقت امکان‌پذیر نباشد، برگزاری انتخابات را تحت نظارت دولت فعلی افغانستان می‌پذیریم.

رهبر حزب اسلامی افغانستان با ناموفق خواندن پارلمان افغانستان با بیان اینکه این مجلس درگیر منازعات داخلی است و از ملت افغانستان نمایندگی نمی‌کند، افزود: با ایجاد دولت موقت در افغانستان، پارلمان افغانستان جای خود را به یک نهاد تحت عنوان، "شورای امنیت ملی" که شامل هفت الی 15 تن است، واگذار کند.

این مقام حزب اسلامی با انتقاد از مکانیسم فعلی برگزاری انتخابات در افغانستان، اظهار داشت: روند برگزاری فعلی در افغانستان شبیه "قمار" و به ضرر اقلیت‌ها است و زمینه ورود افراد ناصالح را به شورای ملی فراهم می‌کند.

 

متن کامل این مصاحبه جهت ملاحظه خوانندگان تقدیم می‌شود:

 

سؤال: اگر پاکستان را از منظر افغانستان بنگرید و ارزیابی کنید، در مورد پاکستان چه می‌گویید؟

حکمتیار: پاکستان در قبال افغانستان سیاست ثابت و مستقل نداشته و موضع گیری‌هایش با واشنگتن همیشه هماهنگ بوده است. گاهی سیاست‌هایش به نفع هر دو کشور مسلمان و گاهی به ضرر هر دو بوده است. ما معتقدیم سیاست‌های پاکستان هم به افغان‌ها و هم به ملت پاکستان صدمه زده است.

تأسیس گروه‌های ویژه افغانی در پاکستان به سفارش آمریکا برای ایجاد اختلاف در صفوف مجاهدین و جلوگیری از رهبری مقاومت توسط حزب اسلامی که تنها آغازگر مقاومت بود، تحمیل استاد ربانی به عنوان رئیس جمهور، مخالفت با نظر حزب اسلامی مبنی بر انتقال قدرت از دکتر نجیب‌الله به حکومت موقت غیر ائتلافی و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و حمایت از حکومت‌های قبلی و همکاری با آمریکا در حمله به افغانستان و اشغال کشور ما توسط نیروهای ناتو، از جمله این اشتباهات بود.

ولی موضع گیری‌های اخیر اسلام‌آباد و عدم شرکت در کنفرانس بن دوم، اخراج نیروهای آمریکایی از پایگاه "شمسی" در بلوچستان و بستن راه‌های تدارکاتی ناتو و حمایت اخیر نخست وزیر پاکستان از مذاکرات بین‌الافغانی بدون وساطت بیگانگان از مواردی است که می‌توان آنرا حرکت به سمت مسیر درست تلقی کرد.

حزب اسلامی، از هرنوع ابتکار و پیشنهادی که به خروج بی قید و شرط نیروهای خارجی از افغانستان منجر شده و بر مذاکرات بین‌الافغانی بدون وساطت بیگانگان تأکید کند و به حق مسلم افغان‌ها در تعیین سرنوشت‌شان احترام بگذارد و راه را برای ایجاد حکومت موقت و انتخابات آزاد و عادلانه باز کند، حمایت می‌کند.

 

سؤال: همیشه سازمان اطلاعات پاکستان ISI متهم به همکاری با طالبان و حمایت از آن گروه می‌شود، شما رابطه ISI و طالبان را چگونه می‌بینید؟

حکمتیار: این حرف‌ها از سوی لایه‌هایی عنوان می‌شود که وابسته به شبکه‌های جاسوسی چون سیا، کا.گ.ب و موساد و ... هستند. آی.اس.آی همواره مخصوصاً در بیست سال گذشته با سیا همنوا و همگام بوده است.

مجددی و ربانی در پاکستان نامزد ریاست جمهوری شدند. پاکستان به سقوط طالبان و اشغال افغانستان توسط آمریکا به میزان زیادی همکاری و در کنفرانس اول بن شرکت و از طرح انتخاب کرزی به عنوان رئیس جمهور حمایت کرد.

 

سؤال: حامد کرزی همیشه از شما با احترام یاد کرده و خواهان برگشت شماست. شما حامد کرزی را چگونه تعریف می‌کنید و نظرتان در مورد او چیست؟

حکمتیار: اگر جناب حامد کرزی خروج بی قید و شرط نیروهای خارجی و تأسیس حکومت اسلامی بعد از آزادی افغانستان را تأیید کند، ما نه تنها هیچ مشکلی با وی نخواهیم داشت بلکه از موضع او حمایت خواهیم کرد.

من این مطلب را در پاسخ به پیام‌هایش به او نوشته‌ام که حزب اسلامی حاضر است از یک حکومت نسبتاً خوب حمایت کند.

با توجه به این حقیقت که دشمنان اسلام به هیچ وجه حاضر نیستند شاهد تأسیس حکومت اسلامی در افغانستان به ویژه تحت رهبری حزب اسلامی افغانستان باشند.

همسایه‌های ما نیز از تأسیس حکومت اسلامی نگران هستند در چنین شرایطی حاضریم از حکومت نسبتاً خوب حمایت کنیم.

باید توجه داشته باشیم در شرایط کنونی که کشور ما توسط نیروهای ناتو اشغال شده و هر روز ده‌ها افغان به خاک و خون کشیده می‌شوند و سربازان آنها در شب و روز وارد خانه‌های افغان‌ها شده و بازرسی می‌کنند و هر که را می‌خواهند می‌کشند و اسیر می‌کنند و به زندان می‌اندازند و به مقدسات ما اهانت می‌کنند، در چنین شرایطی ما فقط یک دشمن داریم.

ما تمامی نیروهای خود را علیه یک دشمن بسیج کرده‌ایم و حاضریم تمامی دشمنی‌های دیگر را فراموش کنیم.

 

سؤال: خبرهایی از گفت‌وگوهای شما با دولت منتشر شد، نتیجه آن گفت‌وگوها چه بود؟

حکمتیار: حکومت کابل نه صلاحیت کافی در مورد مسائل مهمی چون خروج نیروهای بیگانه از افغانستان دارد و نه می‌تواند اجازه دهد با خاتمه جنگ صلح پایدار در کشور تأمین شود.

وجود عناصر وابسته به کشورهای دیگر که منافع ملی خود را در ادامه جنگ می‌بینند، نمی‌گذارند این حکومت با طرحی توافق کند که جنگ خاتمه یابد.

شما می‌دانید کمونیست‌ها با توقف جنگ مخالفند جبهه شمال هم با آن مخالفت می‌کند. گروه‌های دیگری نیز که در سایه حمایت آمریکا به امتیازات چشمگیر دست یافته‌اند با آن مخالفند.

اطراف رئیس جمهور را افرادی پر کرده‌اند که از توقف جنگ و خروج نیروهای بیگانه نگرانند.

 

سؤال: شما، طالبان و القاعده در برابر نیروهای خارجی و دولت افغانستان می‌جنگید، تفاوت شما با هم چیست؟ چه شباهت‌هایی با هم دارید؟

حکمتیار: ما در برابر اشغالگران و جنگ تحمیلی آنان، مستقل از یکدیگر مقاومت می‌کنیم هر کس سیاست‌های مستقل خود را دارد. حزب اسلامی سابقه خیلی طولانی‌تری از طالبان و القاعده دارد. عمر حزب اسلامی تقریباً سه برابر عمر طالبان است.

 

سؤال: شما بیش از سی سال است که می‌جنگید، دستاورد شما برای مردم افغانستان از این جنگ‌ها چه بوده است؟

حکمتیار: اجازه دهید نخست پرسش‌تان را تصحیح کنم و پس از آن پاسخش را عرض کنم. بیش از سی سال است که کشور ما مورد تهاجم ابر قدرت‌ها و متحدان منطقه‌ای آنان قرار گرفته است و مردم ما با جنگ تحمیلی روبرو بوده‌اند و به دفاع از دین و استقلال و آزادی خود وادار شدند.

این جنگ را مسکو آغاز کرد و برای واشنگتن به میراث گذاشت. پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان ما با جنگی روبرو بودیم که مسکو و واشنگتن و برخی از همسایه‌های ما در پشت آن قرار داشتند و برای ادامه آن ائتلافی از گروه‌های مزدور را درست کردند و به تأمین و تجهیز آنها پرداختند و مأموریت ادامه این جنگ را به عهده نیروهای ائتلاف گذاشتند.

من در تمام این مدت در کنار مردمم قرار گرفتم و از مردمم دفاع کردم. تا زنده‌ام در کنار مردم مظلومم خواهم بود و اگر سی سال دیگر هم زنده باشم مردم مظلوم خود را هرگز تنها نخواهم گذاشت. ما آمریکایی‌ها را هم چون روس‌ها از سرزمین خود بیرون خواهیم کرد.

شما دیدید که اعتراضات چه به روز آنها آورد و فرعون زمان را وادار به پوزش کرد. اوباما گفت: اعتراضات مردم در حادثه سوزاندن قرآن نشان داد که جنگ افغانستان باید خاتمه یابد و سربازان ما به کشورشان برگردند.

 

سؤال: روابط شما با طالبان و القاعده چگونه است؟

حکمتیار: ما با طالبان و القاعده روابط خاصی نداریم.

 

سؤال: چقدر در افغانستان نیرو دارید؟

حکمتیار: درباره قدرت حزب اسلامی در گذشته از روس‌ها و اکنون از آمریکایی‌ها بپرسید. شاید آنها بهتر بتوانند به شما در این زمینه اطلاعات بدهند. اداره امنیت کابل هم می‌تواند به شما کمک کند این اداره همواره به حکومت و آمریکا گزارش می‌دهد که دشمن اصلی‌تان حزب اسلامی است.

یکی از استانداران شمال که همکار آمریکا است حکومت افغانستان و رئیس جمهور از عزل او عاجز است برای همین او در شمال با مخالفت حزب اسلامی روبرو است.

 

سؤال: منابع کمکی شما چه کسانی هستند؟ (سلاح، مهمات، منابع غذایی و دارو را از کجا تأمین می‌کنید؟)

حکمتیار: ما با اعتقاد به خدا این جنگ را آغاز کرده‌ایم و خدا را برای خود کافی می‌دانیم و به منبع دیگری چشم طمع و امید نداریم و در زمین جز افراد مؤمن و مجاهد منبع دیگری نداریم.

 

سؤال: در صورتی که خارجی‌ها افغانستان را ترک کنند، شما قادر نیستید افغانستان را کنترل کنید و تجربه گذشته نشان داده است طالبان شما را نمی‌پذیرند. فکر می‌کنید سرنوشت افغانستان باید به دست طالبان افتد؟ (جنگ بین نیروهای شما و طالبان در بغلان در سال 2010 یکی از نشانه‌های عدم توافق شما با طالبان است.)

حکمتیار: اگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و مداخلات بیرونی در امور داخلی کشور ما متوقف شود، افغان‌ها قادرند کشورشان را اداره کنند و مسائل داخلی خود را خودشان حل کنند. خروج نیروهای شوروی و حوادث پس از آن را نمی‌توان به خروج احتمالی نیروهای ناتو ارتباط داد. در آن زمان نیروهای شوروی با توافق خائنانه با آمریکا از کشور ما خارج شدند اما کمونیست‌ها را بر اریکه قدرت گذاشتند و جبهه اطلاعاتی شامل کمونیست‌ها و غربی‌ها را تشکیل داده و مأموریت نیمه تمام شوروی را به آنها سپردند. تمامی جنگ‌های پس از خروج نیروهای شوروی جنگ خارجی بود نه داخلی و نقش اصلی را در جنگ‌ها همان جریان کمونیست داشت.

مسئله این نیست که چه کسی ما را می‌پذیرد و چه کسی نمی‌پذیرد، مسئله این است که چه کسانی خواهان آزادی کشور هستند و در برابر اشغالگران می‌جنگد و چه کسی در کنار و در خدمت اشغالگران است؟ ما هر افغان مجاهد و آزادیخواه را برادر و همسنگر خود می‌خوانیم. ما حاضریم دستان کسانی را ببوسیم که سنگی را به سوی تانک ناتو پرتاب می‌کنند.

ما حاضریم از هر افغانی که مورد تأیید مردم ما باشد و او را مردم انتخاب کنند، پس از آزادی کشور حمایت کنیم. 

جنگ در بغلان از سوی ستیزه‌جویان کمونیستی چون ژنرال مراد و ژنرال انور احدی، اعضای فعال جبهه شمال و نوکران سابق اتحاد جماهیر شوروی و خدمتکاران کنونی آمریکا، برای تضعیف مقاومت به عنوان طالبان علیه حزب اسلامی آغاز شد. کسانی که به نام طالبان علیه حزب اسلامی بسیج شدند و دوباره به دولت پیوستند.

 

سؤال: آینده گفت‌وگوهای صلح را در چه می‌بینید؟ جایگاه حزب اسلامی به رهبری شما در این گفتگوها چیست؟ آیا احساس نمی‌کنید شما به حاشیه رانده شده‌اید؟

حکمتیار: تا آنجا که من اطلاع دارم، مذاکرات امیدوار کننده‌ای بین آمریکا و مخالفان او صورت نگرفته و همچنین در گفت‌وگوهای حکومت افغانستان و مجاهدین و طالبان هم به همین شکل.

کاخ سفید زیر فشار ژنرال‌های جنگ طلب قرار دارد و نمی‌گذارند اوباما به تعهداتش در مورد خاتمه جنگ در افغانستان عمل کند و نیروهای آمریکایی را به آمریکا برگرداند. همچنین حکومت کابل هم زیر فشار مشاورین و کسانی قرار دارد که ادامه جنگ برای آنها زندگی اشرافی ساخته است. مسائلی که در مورد مذاکره و مصالحه بیان می‌شوند اکثراً بنا به اهداف سیاسی و تبلیغاتی و برای فریب مردم و تحت فشار قرار دادن جناح‌های مختلف است ما فقط از مذاکرات سالم بین‌الافغانی حمایت می‌کنیم.

 

سؤال: شما هیچ وقت به پیام‌ها و دعوت‌های حکومت کرزی برای صلح پاسخ مثبت و مستقیم نداده‌اید اما چرا از دعوت یوسف رضا گیلانی استقبال کردید؟

حکمتیار: این پرسش و اعتراض، نه وارد است و نه انعکاس دهنده حقیقت. ما مدت‌ها قبل از دعوت نخست وزیر پاکستان، چندین بار هیئت به کابل فرستادیم. هر بار بنا به دعوت طرف مقابل یعنی آمریکایی‌ها و حکومت کابل، پاسخ روشن داده‌ایم. یعنی مذاکرات بین‌الافغانی بدون حضور بیگانگان و در پاسخ به دعوت گیلانی هم کاری بیش از حرکت‌های قبلی خود انجام نداده‌ایم.

اگر بوش و پوتین نیز چنین دعوتی داشته باشند، از آن هم حمایت می‌کنیم.

 

سؤال: آیا با دوستان و همسنگران سابقتان، مانند "جمعه‌خان همدرد"، "کریم خرم"، "عبدالهادی ارغندیوال"، "وحیدالله سباوون" و دیگر اعضای سابق حزب اسلامی که در حال حاضر در دولت افغانستان کار می‌کنند رابطه دارید یا آنها را دشمن می‌دانید؟

حکمتیار: اعضای حزب اسلامی در حکومت کابل شریک و سهیم نیستند. اصول حزب اسلامی و اساس نامه آن اجازه نمی‌دهد که اعضایش با اشغالگران و حکومت دست نشانده و تحت حمایت آنان همکاری کند. اگرکسی در گذشته عضو حزب اسلامی بوده و مصلحت خود را در جدایی از حزب و پیوستن به دشمنان دانسته است، نباید آن را به حساب حزب اسلامی گذاشت.

 

سؤال: با چگونه دولتی، با چه موقعیتی و کدام شرایط خاص، حاضر به گفت‌وگو هستید و شامل نظام می‌شوید؟

حکمتیار: با هر کسی چه داخلی و چه بیرونی که در داخل و خارج از حکومت باشد، همچنین کسی که معتقد به مذاکرات سالم و سودمند است. شرایط ما این است که این توافقات باید منتج به این شود که خروج نیروهای بین‌المللی بدون قید و شرط و توقف مداخلات بیرونی در امور داخلی افغانستان تضمین شود.

از تمامی جناح‌های سیاسی می‌خواهیم بر این اصول و برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه توافق کنند ما با حکومت غیر اسلامی و وابسته به بیگانگان هیچگاه مذاکره نمی‌کنیم.

 

سؤال: چه راه حلی برای افغانستان دارید؟

حکمتیار: ما برای حل بحران طرح جامعی مبتنی بر واقعیت‌ها برای میثاق ملی و نجات افغانستان داریم.

بندهای اساسی این طرح شامل موارد زیر است:

1- نیروهای افغانی مطرح در جریانات کشور، بدون دخالت و میانجی‌گری قدرت‌های خارجی، بر طرحی توافق کنند که آن خروج نیروهای بیگانه و خاتمه جنگ باشد.

2- از زمان اعلام موافقت نامه، تا پایان زمانی که دستورالعمل‌ها تعیین می‌شوند، نیروهای خارجی از مناطق مسکونی خارج شده و به قرارگاه‌های نظامی که برای حضور موقت آنها در نظر گرفته می‌شود، منتقل شوند.

3- امور امنیتی و دفاعی به طور کامل به نیروهای افغان سپرده شود و نیروهای خارجی در هیچ نقطه اجازه عملیات و تفتیش خانه‌ها را نداشته باشند.

4- در این مرحله، حکومت به حکومت موقتی انتقال می‌یابد که برای تمام جناح‌های افغانی قابل قبول باشد.

اگر توافق به تشکیل چنین حکومتی نباشد، ما نیز نمی‌توانیم بپذیریم که انتخابات تحت امر حکومت فعلی برگزار شود. مشروط به اینکه از حالت فعلی خارج شده تا برای تمام جناح‌ها قابل پذیرش باشد. در حکومت موقت، نباید کسانی باشند که به دین ستیزی و انجام جنایت‌های جنگی متهم‌اند و در حمایت از یک گروه علیه گروه دیگر جنگیده‌اند.

5- مجلس کنونی و نمایندگان حاضر در آن از اکثریت مردم نمایندگی نمی‌کند. این مجلس در حکومت موقت، جایش را به شورای امنیت ملی می‌دهد که شامل 7 تا 15 عضو بوده و به توافق تمام جناح‌های مؤثر انتخاب می‌شوند و جایشان در کابل یا جایی است که نیروهای خارجی در آن مستقر نیستند.

6- پس از خروج نیروهای خارجی، برای انتخاب رئیس جمهور و اعضای مجلس، انتخابات آزاد و عادلانه و هم زمان در سراسر کشور برگزار می‌شود. روند کنونی انتخابات نادرست، ناعادلانه و ناسازگار با هویت ماست و شبیه قمار است و باعث اتلاف وقت و سرمایه است و زمینه را برای تقلب آماده می‌کند و به ضرر اقلیت‌هاست. 

 

سؤال: دیدگاه شما در مورد حملات انتحاری چیست؟ آیا از این نوع حملات حمایت می‌کنید، آیا به نظر شما این گونه حملات با شرع اسلام در تضاد است یا مشکلی ندارد؟

((آقای حکمتیار به این پرسش و چندین پرسش دیگرمان پاسخ نداد.))

 

حزب اسلامی افغانستان به رهبری "گلبدین حکمتیار" یکی از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان به شمار می‌رود و سازماندهی حملاتی مسلحانه را علیه نیروهای دولتی و خارجی در کارنامه خود دارد.

حزب اسلامی افغانستان که در زمان اشغال این کشور به وسیله ارتش سرخ شوروی در کنار مجاهدین با نیروهای شوروی می‌جنگید و پس از خروج این نیروها مدتی در اداره امور کشور نقش داشت در حال حاضر از جمله نیروهای مخالف دولت به شمار می‌رود.

در ماه‌های اخیر اعضای این حزب تا حدودی از طالبان فاصله گرفته و چنین وانمود کرده‌اند که آماده مذاکره با دولت بوده و تحت شرایطی حاضرند از مبارزه مسلحانه دست بردارند و حکمتیار رهبر این گروه به تازگی آمادگی خود را برای "گفت‌وگوهای معنادار" با تمام احزاب برای پایان دادن به جنگ طولانی در این کشور اعلام داشته است.

در همین حال حکمتیار تأکید کرده است که هرگونه مذاکره باید راه را برای توافق بر سر خروج بی قید و شرط نیروهای خارجی، تضمین استقلال افغانستان، و حق تصمیم‌گیری افغانستانی‌ها برای سرنوشت و تمامیت ارضی کشور هموار سازد.

انتهای پیام/م