مروری بر بیانات امام خامنه‌ای درباره فلسطین با ورود کاروان «الی بیت‌المقدس»
یقین داریم که بیت‌المقدّس و مسجدالاقصى‌ به آغوش جهان اسلام باز مى‌گردد

خبرگزاری فارس: مقام معظم رهبری فرمودند: ما یقین داریم با ادامه مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهى آزاد مى‌شود و بیت‌المقدّس و مسجدالاقصى‌ و سایر نقاط آن سرزمین اسلامى به آغوش جهان اسلام باز مى‌گردد.

خبرگزاری فارس: یقین داریم که بیت‌المقدّس و مسجدالاقصى‌ به آغوش جهان اسلام باز مى‌گردد

به گزارش خبرگزاری فارس، شاخه آسیایی کاروان جهانی «الی بیت‌المقدس» امروز در حالی وارد ایران شد که قرار است کمتر از یک ماه دیگر با حضور در مرزهای فلسطین اشغالی ضرورت بازگشت قدس به صاحبان اصلی آن را فریاد زند؛ آرمانی که امام خیمنی(ره) و مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشته و دارند.

 

آنچه در زیر می‌آید جستارهایی از سخنان مقام معظم رهبری(ره) درباره بیت‌المقدس و فلسطین است:

 

 

امروز، مبارزین فلسطینى و ملت مظلوم فلسطین، نیاز به حمایت جهانى و دلگرمى از سوى برادران مسلمان خودشان دارند.

27/12/1371

 

هدف‌ سیاستهای‌ خاورمیانه‌ای‌ آمریکا از کمپ‌دیوید تا قرارداد اسلو، محو روحیه‌ جهاد و مقاومت‌ و حذف‌ تدریجی‌ ملت‌ فلسطین از تمام‌ معادلات‌ منطقه‌ بود اما روح‌ ایمان‌ اسلامی‌ و انگیزه‌ جهاد فی‌ سبیل‌الله‌ مردم‌ فلسطین بزرگترین‌ مانع‌ را در برابر پیشرفت‌ سیاستهای‌ استکباری‌ و انگیزه‌های‌ خائنانه‌ پدید آورد.

رژیم‌ اشغالگر ثابت‌ کرده‌ است‌ که‌ به‌ هیچ‌ قراری‌ پایبند نیست‌ و به‌ هیچ‌ منطقی‌ جز زورگویی‌ و زیاده‌طلبی‌ اعتقاد ندارد و بدون‌ شک‌ مبارزان‌ مؤمن‌ و راستین‌ و دولت‌های‌ معتقد به‌ قضیه‌ فلسطین‌، فریب‌ این‌ ترفند را نخواهند خورد.

وظیفه‌ ملتها بویژه‌ علمای‌ دین‌، شخصیت‌های‌ سیاسی‌، نخبگان‌ دانشگاهی‌، روشنفکران‌ و دیگر عناصر اثرگذار در این‌ مقطع‌ کمک‌ رساندن‌ و روحیه‌ دادن‌ به‌ ملت‌ فلسطین و تداوم‌ بخشیدن‌ به‌ جهاد مقدس‌ آنان‌ است‌. 12/3/1381

 

طلوع‌ خورشید اسلامی‌ از افق‌ مبارزات‌ فلسطین که‌ به‌ ملت‌ مظلوم‌ فلسطین جان‌ تازه‌ای‌ بخشید، در هنگامی‌ آغاز شد که‌ مدعیان‌ دروغین‌ قضیه‌ی‌ فلسطین‌، از بردن‌ نام‌ اسلام‌ در آن‌ عرصه‌ی‌ اسلامی‌ محض‌، به‌ شدت‌ پرهیز می‌کردند و با جدا کردن‌ قضیه‌ی‌ فلسطین از اسلام‌، دانسته‌ و ندانسته‌ آرمان‌ فلسطین را به‌ محو و نابودی‌ می‌کشاندند.

8/8/1374

 

مقاومت وجدان جهانی را بیدار کرد

 

عدم تحمل رسانه‌های غربی و صهیونیستی و دولتهای حامی صهیونیزم در برابرِ حتی طرح سؤال و تحقیق درباره هولوکاست که بهانه‌ی غصب فلسطین بود، یکی از نشانه‌های این تزلزل و ابهام است. اکنون وضع رژیم صهیونیستی از همیشه‌ی تاریخ سیاه خود در افکار عمومی جهان بدتر و پرسش از دلیل پیدایش آن جدّیتر است. اعتراض بی‌سابقه و خودجوش جهانی از شرق آسیا تا امریکای لاتین علیه آن رژیم و تظاهرات مردمی در 120 کشور جهان و از جمله در اروپا و در انگلیس که خاستگاه اصلیِ این شجره‌ی خبیثه بود، و دفاع آنان از مقاومت اسلامی غزه و از مقاومت اسلامی لبنان در جنگ 33 روزه، نشان میدهد که یک مقاومت جهانی علیه صهیونیزم پدید آمده که در 60 سال گذشته هرگز تا این حد، جدی و حجیم نبوده است. میتوان گفت مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین توانسته است وجدان جهانی را بیدار کند.

14/12/1387

 

تبهکاران‌‌ غاصب‌ فلسطین بـداننـد کـه‌ قدرت‌ نمائی های‌‌ احمقانه‌ی آنان‌‌ بـزرگ تـریـن شاهد ضعف‌ و شکست‌‌ آنها است و رژیم‌ غـاصـب‌ و دولت‌‌ مجعول‌ صهیونیستی‌ محکوم‌ به‌ فنا است. فلسطین‌‌ متعلق‌ به‌ ملت‌‌ فلسطیـن اسـت و هر لجاجتی‌‌ در برابر این‌ حق‌ مسلم‌، سرنوشتی جز ناکامی‌ و شکست‌ ندارد.

لیحق‌‌ الحق و یبطل‌‌ الباطل و لـوکـره المجرمون.

3/1/1383

 

سردمداران سیاست دنیا گمان نکنند که با نشستن و گفتن و کف زدن خواهند توانست سرنوشت ملتها را در دست بگیرند و کشورها را به میل خودشان این‏جا و آن‏جا کنند. تاریخ معاصر ما، بى‏بنیادى و سستى این‏گونه تصمیم‏گیریها را نشان داد... البته کسانى که در این خیانت شرکت بکنند، مبغوض ملتها خواهند شد؛ اما ملتها و سنتهاى خدا در تاریخ، راه خود را خواهند رفت؛ این سخنى نیست که امروز ما بگوییم. نمى‏خواهد بیهوده تبلیغات پُرحجم و انبوه خودشان را علیه جمهورى اسلامى ایران بسیج کنند. ما در دفاع از آرزوى بزرگ و برحق فلسطین، با هیچ‏کس رودربایستى و از هیچ‏کس ملاحظه نداریم.

ملتها تریبون ندارند. ملتها جایى که به آنها اجازه داده بشود سخن خود را بگویند، به دست نمى‏آورند. شما به ملتها فرصت بدهید؛ شما در خیابانهاى مصر و اردن و بقیه‏ى کشورهاى اسلامى، با گاز اشک‏آور و باتوم و سلاح گرم جلوى ملتها را نگیرید، تا معلوم بشود که ملتهاى اسلامى چه مى‏گویند و چه مى‏خواهند. این، حرف همه‏ى ملتهاى اسلامى است.

8/8/1370

 

این پیروزىِ مدعاى شما فلسطینیان مبارز است که با دست خالى و به نیروى جوانان شجاع و مظلوم خود، عرصه را بر حاکمیت غاصبانه‌ى صهیونیستها در فلسطین تنگ کرده‌اید. این پیروزىِ حق است و حق هرگاه با عزم و ایمان همراه شود پیروز است. صهیونیستهاى غاصب و ظالم باید بدانند که این نسل جوان مؤمن فلسطینى و لبنانى شکست ناپذیر است. مبارزه‌ى مؤمنانه و صبورانه‌ى ملت فلسطین را نمى‌توان با معاملات سیاسى یا فشار نظامى و امنیتى یا بوقهاى مزدور تبلیغاتى متوقف کرد. همچنان که نیروى ایستادگى و استقامت ملت عظیم‌الشأن ایران را نمى‌توان با شیوه‌هاى کهنه و از کارافتاده‌یى که در دو دهه‌ى اخیر بارها از سوى صهیونیستها و حامیانشان تکرار شده و شکست خورده است، مقهور کرد.

بار دیگر تأکید مى‌کنم که فلسطین متعلق به ملت فلسطین است و سلطه‌ى غاصب، دیر یا زود ناچار به تسلیم در برابر این حقیقت خواهد شد. امروز جوانان مسلمان و مبارز فلسطین حامل وظیفه‌یى بزرگ و تاریخى‌اند و باید به نصرت الهى و وعده‌ى قطعى او دل بسپرند و آینده را با امید و ایمان و مجاهدتى که امروز مى‌ورزند به ملت و کشور خود هدیه کنند. و ان اللَّه على نصرهم لقدیر.

19/3/1379

 

مسأله‏ى فلسطین، یکى از مصایب بزرگ جهان بشریت کنونى است. هر کس که احساسى در مورد انسان و حقوق انسان دارد و دم از حمایت از انسانهاى مظلوم مى‏زند، باید در این قضیه صاحب داعیه باشد و این قضیه را، قضیه‏ى خود بداند. شاید بشود گفت که قضیه و مصیبت فلسطین، جزو قضایاى کم‏نظیر تاریخ است. تا آن‏جا که ما دانستیم و شناختیم، این‏طور حادثه‏یى با این عظمت نسبت به یک ملت، در طول تاریخ هم کم‏نظیر است.

شما هرچه از مصایب انسانى فرض کنید، در مصیبت و قضیه‏ى فلسطین جمع است؛ از قتل نفوس بى‏گناه، از آواره کردن انسانها و بى‏خانمان کردن آنها، از شکنجه و زجر و حبس و تبعید و از این قبیل، از اهانت به کرامت انسانى، از نابود کردن سرمایه‏هاى بشرى یک عده انسان، از فشار و ظلم و اختناق و اجازه‏ى فعالیت ندادن به یک عده بشر. همه‏ى این مصایبى که اگر در گوشه‏یى از عالم براى جمعى از مردم اتفاق بیفتد، بشریت را جریحه‏دار و داغدار مى‏کند

آن کسانى که دم از طرفدارى از حقوق بشر مى‏زنند، اگر راست مى‏گویند، باید از حقوق ملت فلسطین سخن بگویند.

توطئه‏ى بزرگ این است که در قضیه‏ى فلسطین، حقیقت را واژگونه جلوه دادند. آن کسى که براى مسأله‏ى فلسطین - یعنى براى خانه‏ى خود، براى حق انسانى و حق ملى خود - اقدامى مى‏کند، در عرف مطبوعات استکبارى دنیا و دستگاه تبلیغاتى وابسته به استکبار و صهیونیسم، تروریست معرفى مى‏شود! مصیبت بزرگ آن است که این مصایب را، با قبول و تأیید دنیاى متمدن، بر سر یک ملت مى‏آورند! دنیاى به اصطلاح متمدن، دنیاى به اصطلاح طرفدار حقوق بشر، در طرف آن کسانى ایستاده است که این همه حقوق انسانى و الهى و مشروع یک ملت را ندیده گرفته‏اند.

صهیونیستها آمدند خانه‏ى فلسطینیها را غصب کردند؛ آنها را از اولیترین حقوقشان محروم کردند؛ در خاک آنها، دولتى را علیه آنها به وجود آوردند؛ و امروز دنیاى به اصطلاح متمدن - امریکا و بلندگوهاى استکبارى - به جاى این‏که در جهت آن ملتى که مظلوم واقع شده است، قرار بگیرند، در طرف آن دستگاهى قرار مى‏گیرند که این ستمها را در طول آن چهل‏وپنج سال کرده است! واقعاً چه مصیبتى از این بالاتر؟! ما هیچ ظلمى با این عظمت سراغ نداریم. به یک ملت با چنین حجم عظیمى ظلم کنند، و آن وقت اگر آن ملت از روى ناچارى حرکت و اقدامى بکند، آن اقدام را به عنوان تروریسم و به عنوان اعمال خشونت بکوبند! امروز وضع سیاست استکبارى دنیا این است. امروز دستگاههاى زر و زور در دنیا دست به دست هم داده‏اند تا حقوق ملت فلسطین را تضییع کنند؛ سعى مى‏کنند جنبه‏ى انسانى این قضیه را بکلى ندیده بگیرند؛ بلکه بالعکس وانمود کنند.

 

فلسطین متعلق به فلسطینى است‏

 

آن کسانى که براى فلسطین دل مى‏سوزانند، براى صدها هزار و میلیونها انسانِ از حقوق انسانى محروم شده دل مى‏سوزانند. کسانى که با حضور دولت غاصب صهیونیستى در وطن فلسطینى مخالفت مى‏کنند، براى بشریت، براى مادران داغدیده و براى جوانان مؤمن دل مى‏سوزانند؛ براى انسانهایى دل مى‏سوزانند که حرفشان این است که خانه‏ى ما را به خود ما بدهید، وطن ما را از ما نگیرید، در داخل خانه‏ى ما این‏قدر به ما ظلم نکنید.

 

اسرائیل، قائم‏مقام حضور استکبار در منطقه‏

 

آیا شما با تغییر اسم مى‏توانید یک ملت را از اولیترین حقش - یعنى حقِ داشتن سرزمین خود - محروم کنید؟ آیا با تبلیغات مى‏توانید یک ملیت دروغین به نام ملیت اسرائیلى به وجود بیاورید؟ آیا چنین چیزى مقبول است؟ آیا چنین چیزى مطابق با انصاف است؟ آیا چنین چیزى عادلانه است؟ مسأله غیر از اینهاست؛ مسأله این است که دنیاى استکبارى، به سرزمین فلسطین به عنوان قلب جغرافیایى جهان اسلام احتیاج دارد، تا اسلام را بکوبد، ملتهاى اسلامى را زیر فشار قرار بدهد و از حرکت اسلامى مانع بشود.

دولت اسرائیل در این نقطه، قائم‏مقام حضور استکبارى است، تا منافع استکبار را در این منطقه تأمین کند؛ قضیه این است. آیا انسانهاى سالم و بى غرض حاضرند گول تبلیغات دروغین و خباثت‏آلود استکبار را نسبت به فلسطین بخورند؟ امروز اردوگاه استکبار ایستاده است تا حق بزرگ ملت فلسطین و ملتهاى اسلامى را تضییع کند. آیا ملتهاى اسلامى حق دارند بنشینند و تضییع حق یک ملت مسلمان و تضییع حقوق خود را تماشا کنند؟!

 

راه‏حل روشن مسأله‏ى فلسطین‏

 

راه‏حل مسأله‏ى فلسطین، راه‏حل روشنى است. کسانى که گول این مطلب را مى‏خورند که بروند با دشمن - یعنى با عامل غصب - مذاکره کنند، خودشان را فریب مى‏دهند. آنها مى‏خواهند ملتها را فریب بدهند؛ اما ملتها فریب نمى‏خورند. راه حل مسأله‏ى فلسطین این نیست که بروند با اسرائیل غاصب فلسطین بنشینند حرف بزنند. آنها که در این منطقه صلح مى‏خواهند، اگر خانه‏ى فلسطینیها را به خودشان برگردانند، صلح ایجاد خواهد شد. چرا شما افرادى را با ملیتهاى مختلف روسى، انگلیسى، امریکایى، آفریقایى، آسیایى، از هند و از مناطق دیگر دنیا در این‏جا جمع کرده‏اید، تا مردمى را از خانه‏ى خودشان بیرون کنید؟ اگر شما صلح مى‏خواهید، صلح به این است که افرادى که متعلق به کشورهاى دیگرند، به خانه‏هاى خودشان برگردند و فلسطین را به فلسطینیها بدهند.

فلسطین متعلق به فلسطینیهاست. اگر مردم سرزمین فلسطین در داخل فلسطین - یعنى در همه‏ى فلسطین، بدون تجزیه - دولتى تشکیل بدهند، صلح خواهد شد. اگر شما راست مى‏گویید، و اگر توطئه‏یى علیه ملت فلسطین و ملتهاى اسلامى و علیه اسلام در نظر ندارید، راه حل این است. اما اگر نخواهید این راه حل را عمل کنید، اردوگاه استکبار بداند که با این نشست‏وبرخاستهایى که ترتیب مى‏دهند و با این تصمیم‏گیریها، مسأله‏ى فلسطین حل نخواهد شد؛ مبارزات فلسطین خاموش نخواهد شد، و نباید بشود.

اسرائیل ثابت کرده است که جز زبان زور، چیز دیگرى نمى‏فهمد. با او جز با زبان قدرت یک ملت و قدرت یک امت اسلامى در سراسر عالم، نمى‏شود حرف زد. شما نمایندگان ملتهاى اسلامى هستید. شما نمایندگان مردم فلسطین، نمایندگان پارلمانها و نمایندگان ملتها در این‏جا جمعید؛ نسبت به فلسطین تصمیم بگیرید. تصمیم باید استنقاذ فلسطین باشد، و لاغیر؛ و این هم یک راه بیشتر ندارد و آن راه، همان راهى است که عناصر انتفاضه‏ى مقدسه‏ى فلسطین آن را شناختند و دارند تعقیب مى‏کنند؛ راه مبارزه در داخل سرزمینهاى فلسطین؛ علاج این است و لاغیر.

 

مسلمانان بزرگترین ابزارهاى قدرت را در اختیار دارند

 

شما یک‏چهارم جمعیت دنیا هستید. مسلمانان بزرگترین ابزارهاى قدرت را در اختیار دارند. امروز دنیا به نفت شما محتاج است. امروز دنیا به منطقه‏ى حساس حیات و زندگى شما محتاج است. چرا امریکا باید بتواند چیزى را بر شما تحمیل بکند؟ تحمل نکنید، قبول نکنید. اینها شعار نیست؛ اینها واقعیتهایى است که اگر ما همت بکنیم و با این تکلیف عظیم الهى و انسانى صادقانه برخورد نماییم، قابل تحقق و قابل عمل است.

امروز یک عده مسلمان، فداکار، برگزیدگان ملت فلسطین، از پیر و جوان و مرد و زن، در سرزمینهاى مقدس فلسطین دارند مبارزه مى‏کنند؛ به آنها کمک کنید؛ راه این است. کمک به فلسطین، یعنى کمک به عناصرى که دارند مبارزه مى‏کنند. کمک به فلسطین، معنایش این نیست که به عناصر سازشکارى که دلشان براى فلسطین نسوخته، بلکه دلشان براى منافع شخصى خودشان سوخته، کمک کنند. آن سازمانى مورد قبول است و نماینده‏ى واقعى مردم فلسطین است، که در راه آرمان فلسطین مبارزه بکند؛ نه آن سازمانى که برود آرمان فلسطین را به دشمن بفروشد و بر سر آن معامله بکند!

باید ملتهاى مسلمان حرکت کنند و احساس تکلیف نمایند. من آنچه را که به نظرم مى‏رسد امروز باید گفته بشود و باید انجام بدهیم، در بیانیه گفته‏ام؛ الان هم دارم مى‏گویم: ملتهاى اسلامى به هر نحو که مى‏توانند، باید انواع کمکهاى خودشان را به آن مردمى که دارند در داخل فلسطین مبارزه مى‏کنند، برسانند؛ این یک تکلیف شرعى و الهى و انسانى است.

 

با عقب‏نشینى شما، دشمن یک سنگر جلو مى‏آید

 

اگر امروز شما مسلمانان عقب بنشینید، بدانید که دشمن یک سنگر جلو مى‏آید - دشمنى که تمام نمى‏شود - اسرائیل یک سنگر جلو مى‏آید؛ امریکا که دشمن جهان اسلام است، یک سنگر جلو مى‏آید. اگر شما عقب بنشینید، آنها جلو مى‏آیند. دشمنى میان آنها و میان شما امت اسلام که تمام نخواهد شد. خواسته‏هاى استکبارىِ استکبار که تمامى ندارد.

شما باید در این‏جا یک حرکت قاطع و یک تصمیم‏گیرى قطعى بکنید. این اجتماع در تهران مى‏تواند اجتماع مبارکى باشد. کار به دست شماست؛ تصمیم‏گیرى کنید. پارلمانها بنشینند براى سرنوشت فلسطین تصمیم‏گیرى کنند و آن را از دولتها بخواهند. روشنفکران و نویسندگان بنویسند و افکار عمومى را بیدار کنند. دانشجویان و جوانان آماده باشند، تا با صداى بلند خواست ملتها را اعلام کنند.

 

حمایت از فلسطین وظیفه‏ى ماست‏

 

ملت ایران آماده است. ما در حد توان و قدرتمان آماده هستیم، تا این تکلیف را انجام بدهیم؛ دشمنى استکبار را هم تحمل مى‏کنیم. ما را به خاطر حمایت از فلسطین و از انتفاضه‏ى فلسطین و از قیام مردم فلسطین تهدید نکنند؛ این حمایت وظیفه‏ى ماست؛ ما این را انجام مى‏دهیم و از هیچ تهدیدى هم نمى‏هراسیم. از بعد از انقلاب، بلافاصله ما در معرض تهدیدهاى استکبار بودیم؛ و به فضل پروردگار و به حول و قوّه‏ى الهى، استکبار نتوانسته است کارى بکند. ما باز هم تکلیفمان را انجام خواهیم داد.

در مقابل اراده‏ى ملتهاى مسلمان، هیچ بن‏بستى وجود ندارد.

25/7/1377

 

حرکات پیش‌دستانه‌ی استکبار

 

آمریکایى‌ها مى‌دانند که در دنیاى اسلام آینده‌یى ندارند. براى این‌که بیدارى اسلامى به حرکتهاى انقلابى منتهى نشود، پیشدستى مى‌کنند؛ مى‌خواهند چیزى را که براى ملتها سرنوشت محتوم است، با ابتکار و حرکتهاى پیشدستانه‌ى خودشان عقب بیندازند. اخیرا امریکایى‌ها اعتراف کرده‌اند که اگر حمله‌ى آنها به عراق نمى‌بود، رژیم صدام در مدت کوتاهى به‌وسیله‌ى عناصر مؤمن و مسلمان خود عراق سرنگون مى‌شد و ابتکار عمل از دست آنها خارج مى‌گردید؛ آنها از این مى‌ترسند. فعالیت آنها انفعالى و از روى ترس از عواقب بیدارى اسلامى در دنیاى اسلام است. حرکتى که امروز امریکایى‌ها در این منطقه مى‌کنند، ناشى از قدرت نیست؛ ناشى از احساس قدرت در اردوگاه اسلامى و قیام اسلامى و بیدارى اسلامى است. 14/3/1384

مسأله‌ى فلسطین و قدس شریف جزو مسائلى نیست که دنیاى اسلام بتواند آن را از یاد ببرد. اگر یک روزى غاصبان سرزمین فلسطین و حامیان بین‌المللى‌شان گمان مى‌کردند که مى‌توانند نام فلسطین و ملت فلسطین را به دست فراموشى بسپارند، آن روز دیگر سپرى شده است. امروز ملت فلسطین با همه‌ى وجود خود، با همه‌ى همت خود در عرصه‌ى مقاومت ایستاده است و همین موجب شده است که غاصبان قدس، موقعیت عظیم و خطیر فلسطین را بیش از پنجاه سال قبل حس کنند. آن روز آنها تصور مى‌کردند که فلسطین یک نقطه‌ى از یاد رفته و فراموش شده است؛ فلسطین را سرزمین بى‌مردم نام مى‌گذاشتند. البته برخى از کوتاهى‌ها هم به این توهم باطل کمک کرده بود. امروز این‌طور نیست؛ امروز ملت فلسطین ایستاده است و ملت‌هاى مسلمان هم دل‌شان سرشار از غیرت و حمیت اسلامى نسبت به سرزمین شریف قدس و سرتاسر کشور فلسطین است و دنیاى اسلام نباید فلسطین را هرگز از یاد ببرد. این خطاى بزرگى است که کسى تصور کند عقب‌نشینى دولت‌هاى اسلامى در برابر استکبار در قضیه‌ى فلسطین، آنها را قانع خواهد کرد. مى‌بینید همین کوتاه آمدن‌ها و عقب‌نشینى‌ها براى دولت استکبارى ایالات متحده‌ى امریکا، مسأله‌ى خاورمیانه را به صورت یک آرزوى خام مطرح کرده است؛ آنها دنبال خاورمیانه‌یى هستند که یکسره و به طور کامل در مشت خودشان باشد، که امروز چنین چیزى نیست. سکوت دولت‌هاى اسلامى و عقب‌نشینى آنها در عرصه‌ى سیاسى و در عرصه‌ى بین‌المللى، دشمن را روزبه‌روز گستاخ‌تر مى‌کند.

حرف ما در باب مسأله‌ى فلسطین یک حرف منطقى و مقبول است. ده‌ها سال پیش، جمال عبدالناصر - که محبوب‌ترین چهره‌ى عرب محسوب مى‌شد - در شعارهاى خود مى‌گفت ما یهودى‌هاى غاصب فلسطین را به دریا مى‌ریزیم. سالها بعد از آن، صدام حسین - که منفورترین چهره‌ى عرب محسوب مى‌شد و مى‌شود - اعلام مى‌کرد که ما نصف سرزمین فلسطین را آتش مى‌زنیم. ما هیچ‌کدام از این دو حرف را قبول نداریم. با اصول اسلامىِ ما، نه به دریا ریختن یهودى‌ها، نه آتش زدن سرزمین فلسطین، معقول و منطقى نیست. حرف ما این است که ملت فلسطین باید به حق خود برسد. این کشور متعلق به مردم فلسطین است؛ فلسطین متعلق به فلسطینى‌هاست و سرنوشت فلسطین را هم باید فلسطینى‌ها معین کنند. این یک میدان آزمایشى براى صدق ادعاى مدعیان دمکراسى و حقوق بشر است. آن کسانى که ادعا مى‌کنند که طرفدار مردم‌سالارى ملت‌ها و کشورها هستند، فلسطین براى آنها میدان آزمایش است. ملت فلسطین؛ مردمانى که فلسطین متعلق به آنهاست - از مسلمان، یا مسیحى، یا یهودى - و سرزمین تاریخى آنهاست و تاریخ و جغرافیا به این گواهى مى‌دهد، بایستى رأى و نظر بدهند؛ آنها در یک نظرخواهىِ مقابل چشم مردم جهان، در یک رفراندوم، تکلیف دولت فلسطین را معین کنند؛ و آن دولت، دولت مشروعى خواهد بود. در آن دولت، جنایتکارانى که در فلسطین جنایت کردند، باید مجازات شوند؛ امثال این شارون و بقیه‌ى جنایتکارهاى فلسطینى. درباره‌ى آن کسانى هم که به این سرزمین از نقاط مختلف دنیا مهاجرت کردند، آن دولت تصمیم‌گیرى خواهد کرد که چه باید بکند. این، حرفى است منطقى. امروز میلیون‌ها فلسطینى در کشورهاى دیگر آواره‌اند و میلیون‌ها فلسطینى هم در اردوگاه‌ها با بدترین شکل زندگى مى‌کنند؛ ولى سرزمین آنها دست مردمان دیگرى است. این، معقول نیست؛ این، منطقى نیست.

امت اسلامى امروز در دنیا یک حقیقت غیر قابل انکار است. ملت‌هاى مسلمان دل‌هاشان پُر است از نفرت از آن قدرت‌هاى بین‌المللى زورگو و غاصب و اگر فرصتى پیدا کنند، همه‌ى این ملت‌ها پشت سر ملت فلسطین ایستاده‌اند.

این را هم همه باید بدانیم و بفهمیم که عقب‌نشینى در مقابل قدرت‌هاى استکبارى، آنها را جَرى‌تر مى‌کند؛ اما ایستادگى، به ناکامى آنها مى‌انجامد. قدرت ابرقدرت‌هاى دنیا یک قدرت بى‌تخلف و بى‌منتها نیست. ا

مروز دنیا، دنیاى دیگرى است؛ ملت‌ها بیدار شده‌اند؛ جاذبه‌هاى اسلامى در دل‌ها به وجود آمده است. دشمنى آنها با جمهورى اسلامى به خاطر این است که پرچم اسلام را بلند کرد، ملت‌ها را امیدوار کرد.

14/8/1384

 

مقاومت‌ فلسطین راههای‌ پر فراز و فرود را آزموده‌ و از انواع‌ دسیسه‌ها عبور کرده‌ و چالشهای‌ سخت‌ را پشت‌ سر گذاشته‌ و چکاچاک‌ سلاحهای‌ گوناگون‌ و غرش‌ جنگنده‌ها و توپخانه‌های‌ دشمن‌ را شنیده‌ و امروز به‌ نیکی‌ دریافته‌ است‌ است‌ که‌ تنها راه‌ رهایی‌ از چنگال‌ جنایتکاران‌ و حامیان‌ آنها، جهاد و مقاومت‌ مستمر است‌ و افکار عمومی‌ مسلمانان‌ نیز این‌ راهبرد را مورد تأیید قرار داده‌اند و نشانه‌ آن‌ سیل‌ کمکهای‌ مردمی‌ و شور و حماسه‌ای‌ است‌ که‌ در نمازهای‌ جمعه‌ کشورهای‌ اسلامی‌ در دفاع‌ و پشتیبانی‌ از انتفاضه‌ به‌ راه‌ افتاده‌ است‌.

امروز توطئه‌های‌ رنگارنگی‌ برای‌ غصب‌ و بلعیدن‌ این‌ شهر مقدس‌ و از بین‌ بردن‌ آثار اسلامی‌ آن‌ توسط صهیونیستها در جریان‌ است‌ ولی‌ این‌ شهر به‌ همه‌ مسلمانان‌ تعلق‌ دارد و همه‌ قدس‌ پایتخت‌ همه‌ فلسطین است‌ و مسلمانان‌ اجازه‌ نخواهند داد نقشه‌های‌ شوم‌ دشمنان‌ جامه‌ عمل‌ بپوشد و با آن‌ مقابله‌ خواهند کرد.

29/9/1379

 

فلسطین، مسئله‌ى اول در میان همه‌ى موضوعات مشترک کشورهاى اسلامى است. مشخصات منحصر به فردى در این مسئله وجود دارد:

اول این که یک کشور مسلمان از ملت آن، غصب و به بیگانگانى که از کشورهاى گوناگون گردآورى شده و جامعه‌اى جعلى و موزائیکى تشکیل داده‌اند، سپرده شده است.

دوم این که این حادثه‌ى بى‌سابقه در تاریخ، با کشتار و جنایت و ظلم و اهانت مستمر انجام گرفته است.

سوم آن که قبله‌ى اول مسلمانان و بسیارى از مراکز محترم دینى که در این کشور قرار دارد، به تخریب و توهین و زوال تهدید شده است.

چهارم آن که این دولت و جامعه‌ى جعلى در حساسترین نقطه‌ى جهان اسلام، از آغاز تاکنون، نقش یک پایگاه نظامى و امنیتى و سیاسى را براى دولتهاى استکبارى بازى کرده و محور غرب استعمارى که به علل گوناگون، دشمن اتحاد و اعتلاء و پیشرفت کشورهاى اسلامى است، از آن همواره چون خنجرى در پهلوى امت اسلامى استفاده کرده است.

پنجم آن که صهیونیسم که خطر اخلاقى و سیاسى و اقتصادى بزرگى براى جامعه‌ى بشرى است، این جاى پا را وسیله‌اى و نقطه‌ى اتکائى براى گسترش نفوذ و سلطه‌ى خود در جهان قرار داده است.

نکات دیگرى را هم میتوان بر اینها افزود: هزینه‌ى مالى و انسانىِ سنگینى که کشورهاى اسلامى تاکنون پرداخته‌اند. اشتغال ذهنى دولتها و ملتهاى مسلمان. رنج میلیونها آواره‌ى فلسطینى، که بسیارى از آنان پس از شش دهه هنوز در اردوگاه‌ها زندگى میکنند. انقطاع تاریخ یک کانون مهمِ تمدنى در جهان اسلام و الى غیر ذلک.

 

امروزه بر این دلائل، یک نکته‌ى کلیدى و اساسى دیگر افزوده شده است و آن، نهضت بیدارى اسلامى است که سراسر منطقه را فرا گرفته و فصل تازه و تعیین‌کننده‌اى در سرگذشت امت اسلامى گشوده است. این حرکت عظیم که بى‌گمان میتواند به ایجاد یک مجموعه‌ى مقتدر و پیشرفته و منسجم اسلامى در این نقطه‌ى حساس جهان منتهى شود و به حول و قوه‌ى الهى و با عزم راسخ پیشروان این نهضت، نقطه‌ى پایان بر دوران عقب‌ماندگى و ضعف و حقارت ملتهاى مسلمان بگذارد، بخش مهمى از نیرو و حماسه‌ى خود را از قضیه‌ى فلسطین گرفته است.

ظلم و زورگوئى روزافزون رژیم صهیونیستى و همراهى برخى حکام مستبد و فاسد و مزدور آمریکا با آن از یک سو، و سر برآوردن مقاومت جانانه‌ى فلسطینى و لبنانى و پیروزى‌هاى معجزآساى جوانان مؤمن در جنگهاى سى و سه روزه‌ى لبنان و بیست و دو روزه‌ى غزه از سوى دیگر، از جمله‌ى عوامل مهمى بودند که اقیانوس بظاهر آرام ملتهاى مصر و تونس و لیبى و دیگر کشورهاى منطقه را به تلاطم در آوردند.

این یک واقعیت است که رژیم سراپا مسلح صهیونیست و مدعى شکست‌ناپذیرى، در لبنان در جنگى نابرابر، از مشت گره‌شده‌ى مجاهدان مؤمن و دلاور، شکست سخت و ذلتبارى خورد؛ و پس از آن، در برابر مقاومت مظلومانه و پولادین غزه، بار دیگر شمشیر کُند خود را آزمود و ناکام ماند.

مسئله‌ى فلسطین، امروز اهمیت و فوریت مضاعف یافته است و ملت فلسطین حق دارد که در اوضاع کنونى منطقه، انتظار بیشترى از کشورهاى مسلمان داشته باشد.

....14/11/1390

 

انتهای پیام/